Banka ve Kredi Rehberi
Yaz Tatili Yapmak İçin Kredi Çekmek Mantıklı Mı?
Yazar: - 30 Kasım 2019
584
0

Uzun süren bir yılın ardından herkesin hayalinde güzel bir yaz tatili geçirme planı vardır. Soğuk geçen kış aylarından ve yorucu mesai saatlerinden sonra herkes, kendisini denizin kenarında ve sıcak kumların üzerinde güneşlenirken hayal ediyordur. Tatillerin artık ihtiyaç ve rutin gibi bir pozisyona bürünmesinden sonra bankalar, müşterileri için konut ve taşıt kredisi gibi tatil kredisi adıyla da kredi hazırlamaktadırlar.

Bankalardan alınan kredilerle kişiler güzel bir tatil geçirebilmekte ve bütün yılın yorgunluğunu üzerinden atabilmektedir. Fakat her güzel şeyin bir bedelinin olduğu gibi kızgın kum ve engin denizin tadına varmak için kullanılan kredilerin de geri ödeme dönemleri ve taksitleri bulunmaktadır.

Daha Fazla Borçlanma: Bankalar, oluşturdukları tatil kredileriyle müşterilerinin rahat bir tatil geçirmelerini sağlarlarken bir taraftan da daha fazla borçlanmalarına neden olmaktadırlar. Kredi borcunun yanı sıra kişilerin tatil için gittikleri yerde yapacakları büyüklü küçüklü diğer harcamalar, tatil sonunda büyük tutarlara ulaşabilmektedir. Aslında iyi bir yaz tatili için yalnızca bankalardan alınacak kredilerin kullanılması seçeneği bulunmayıp, yıl boyunca yalnızca bu amaç için oluşturulan bir fona küçük da olsa sürekli olacak şekilde birikimlerde bulunulması, yaz tatilinde kredi kullanmadan da tatil yapılabilmesine olacak sağlayacaktır. Bankalardan alınacak olan kredilerin faiz masrafları ve borçlarının ödenmesi süresince yaşanabilecek zorluklar ve sıkıntılar olmadan “yaz tatili fonu” na yapılacak birikimlerle isteyenler istedikleri gibi bir tatil geçirebilirler. Yaz tatiline giderken kullanılacak banka kredisi yerine yıl boyunca bu iş için ayrılmış bir fonun oluşturulması ve yönetilmesi adına aşağıda verilen adımlar uygulanabilmektedir.

Sağlam Bir Bütçeleme Gerek
Bütçelemeden kasıt, kişilerin düzenli olarak ellerine geçen para ve harcadıkları paralardır. Düzenli şekilde tutulacak bütçeleme notlarıyla hangi alanlarda daha çok harcama yapıldığı ya da hangi alanlarda geçen dönemlere göre harcama yapıldığı gözlenebilecektir. Düzenli bir bütçelemeye başlamak için yapılması gereken ilk iş, elde edilen gelirin tamamının eksiksiz şekilde not altına alınmasıdır. Gelirler not altına alındıktan sonra hangi alanlarda harcama yapıldığı, kredi kartı borç ödemeleri, elektrik, su ve doğalgaz ödemeleri gibi tüm ödemelerin kayıt altına alınması ve hangi alanlardan tasarruf sağlanabileceğinin bulunması gerekecektir. Bütçeleme için giderlerin listelenmesi amacıyla, artık herkesin kullandığı kredi kartları, güvenilir kayıt araçları olarak kullanılabilir. Bir ay boyunca yapılan harcamaların tümünün kredi kartından yapılması durumunda hangi alanlarda daha çok harcama yapıldığına ve gereksiz harcamada bulunulup bulunulmadığı, kredi kartlarının dönem işlemlerinden öğrenilebilecektir.

İyi Bir Tasarruf Planı
Evde, sosyal yaşantıda ve birçok ortamda tasarruf sağlanabilecek harcamaların varlığı kaçınılmazdır. Evde kullanılmayan elektrikli eşyaların fişlerinin çekilmesi, işten taksiyle eve gelmek yerine toplu taşımayı kullanmak ya da dışarda yenilen yemeklerin sayısını azaltıp evde yemek yapmaya başlamak, öğle yemeklerini evde hazırlayıp gidilen yere götürmek gibi bir çok şekilde tasarruf planı oluşturulabilir. Kısa vadede pek bir anlam etmiyor gibi görünseler de yıl boyunca kişilerin ekonomik yaşamlarında çok büyük değişikliklerin yaşanmasını sağlayabilmektedirler. Bu yolla, elde edilen gelirden ve normal şekilde ödenmesi gereken faturalardan arttırılan paraların tatil için oluşturulan fonlara aktarılması ile yaz aylarına kadar güzel miktarlarda para biriktirilebilecektir. Listelenecek olan tüm giderler için oluşturulacak olan kaliteli tasarruf planları ile tüm harcamalardan diş doldurur şekilde tasarruf sağlanacaktır.

Birikim Yapmak Şart
Tasarruf bilincine sahip bireyler, giderlerini yani borçlanmalarını ve gelirlerini karşılaştırarak istedikleri harcamalarda bulunurlar. Gelirlerin sabit olduğu durumlarda giderlerin minimize edilmesi ile değerlendirilebilecek olan paranın miktarında artış yaşanacaktır ve bu paralar, borç ödemesi dışında da birikim yapmak amaçlı kullanılabilecektir. Yıl boyunca iyi miktarlarda birikim elde etmek için yapılabilecek şeylerin başında, müşterisi olunan bankada yatırım hesabı açarak buradaki hesaplara maaş günü geldiğinde belirli miktarlarda para aktarmak olacaktır. İkinci yol ise yine bankalarda açılacak olan altın hesaplarına para yatırarak buradaki hesaplarda altın değerinden birikim elde etmek olacaktır. Yıl boyunca düzenli şekillerde yapılan birikimler sonrasında hesaplarda tatmin edici miktarlarda para birikeceğinden emin olabilirsiniz.

Yaz Tatili İçin Yatırımda Bulunmak
Yapılan tasarrufların ve birikimlerin yanında, gündemi takip eden ve piyasa değişkenlerini yorumlayabilecek düzeyde ekonomik bilgisi olanlar, en basit şekilde altın, dolar ve euro üzerine yatırım yapabilirler. Bankaların bünyesinde açılacak olan döviz hesapları ve altın hesapları ile döviz bürosuna ya da kuyumcuya uğramaya gerek bile kalmadan yatırılmak istenen tutarlarda paralar istenen hesaplara aktarılmaktadır. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi banka hizmetleri ile de ani değişimlere ivedi şekilde tepki verilebilmekte ve anlık kazanç elde edilebilmektedir. Bu kanalla para kazanmak isteyenlerin, konuyla alakalı okumalarda bulunmaları ve gündem takibinden geri kalmamaları, hesaplarındaki paraları arttırmaları için gerekenlerin başında yer almaktadır.

Yukarıda sayılan yöntemler, yalnızca yaz tatili için değil, yılın tüm evrelerinde uygulanmalı ve istikrarlı bir şekilde devam ettirilmelidir. İzlenecek olan istikrarlı bir tasarruf ve birikim planı ile gelecekte yapılmak istenen yatırımlarda ya da ani olarak gelişen fırsatları değerlendirmek adına kullanılacak olan paralar, bu günden itibaren biriktirilebilmektedir.

İlgili Konular