Banka ve Kredi Rehberi
Yabancı Uyruklu Kişilere Konut Kredisi Veren Bankalar
Yazar: - 18 Ekim 2020
386
0

Ülkemizde çalışmakta olan, kirada oturmak yerine kendi evlerini satın almaya karar veren ya da yatırım aracı olarak ev almak isteyen yabancı uyruklu kişiler, gerekli şartların sağlanması durumunda kendilerine kredi sağlamakta olan bankalardan birine başvuruda bulunarak konut kredisi ya da mortgage kredisi kullanabilmektedirler.

Öncelikle, yabancı uyruklu kişilerin ülkemizde konut kredisi kullanabilmeleri için yetine getirmeleri gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu kişilere konut kredisi oluşturulması için beklenen şartlar, ülke vatandaşlarının yerine getirmeleri gereken şartlardan daha fazla ve daha zaman alıcı olmaktadır. Tüm şartların yerine getirilmesi ve gereken belgelerin tamamının hazırlanması durumunda yabancı uyruklu kişiler de Türkiye’ deki bankalardan birinden konut kredisi kullanabileceklerdir.

Yabancılar Nasıl Konut Kredisi Başvurusunda Bulunurlar?
Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’ deki bankalara, konut kredisi başvurusunda bulunabilmeleri için başvurabilecekleri iki farklı yol bulunmaktadır. Yabancı uyruklu kimselerin konut kredisi başvurusunda yönelebilecekleri birinci seçenek, bankalara şahsen kredi başvurusunda bulunmak; ikinci yol ise Türkiye’ deki bir avukata ya da bir şahsa vekalet vermektir.

# Evrakların Hazırlanması ve Türkçe’ye Çevrilmesi
Konut kredisi almak için bankaya başvuruda bulunacak kimseler, hazırladıkları evrakları vatandaşı oldukları ülkenin diliyle hazırlamaları istenmektedir. Yabancı uyruklu kişilerin kendi dillerinde hazırladıkları kredi evrakları, bankaya başvuru için gitmeden önce yeminli mütercimler tarafından çevrilmeli ve çevirisi yapılan belgelerin noterde onaylaması yapılmalıdır.

# Apostil Uygulaması
Yurt dışında düzenlenecek evrakların bulunulan ülkedeki ilgili makamlar tarafından onaylanmış olması ve apostil şerhini taşıması aranan nitelikler arasındadır. Apostil uygulaması bulunmayan ülkelerin vatandaşları da belgeleri yine kendi ülkelerinin resmi diliyle hazırlayacaklardır.

# İzinlerin Alınması
Hazırlanan belgeler öncelikle T.C. Dışişleri Bakanlığı’ na ve daha sonra Türk Konsolosluğu’ na onaylatılacaktır. Yabancı uyruklu kişilerin konut kredisi başvurusunda bulunabilmeleri için aranan şartlardan bir başkası da taşınmaz edinimine ait esaslar gereğince Tapu Müdürlükleri’nden gereken birimlerden izin alınması gerekmektedir.

Yabancı Uyruklu Kimselerin Konut Kredisi Başvurusunda Bulunmaları İçin Gereken Evraklar
Yukarıda anlatılan şartların tamamı yerine getirildikten sonra yabancı uyruklu kimseler, aşağıda liste şeklinde verilecek olan belgelerin tamamını temin ettikten sonra kredi kullanmak istedikleri bankalara başvuruda bulunabileceklerdir.

  • Nüfus Cüzdanı ya da Ehliyet
  • Gelir Belgesi, Maaş Bordrosu
  • Yabancı Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası
  • Adres
  • İmza Örneği
  • Meslek ve Uğraşılan İşle İlgili Bilgiler,
  • İletişim Bilgileri
  • Yabancılara Konut Kredisi Hizmeti Sunan Bankalar

Yabancı Uyruklu Kişilere Kredi
Türkiye’ de yaşamakta ve çalışmakta olan birçok yabancı uyruklu kişi bulunmaktadır. Yabancı uyruklu kimseler de bankalar için potansiyel müşteri sınıfında yer almaktadır ve bankalar bu kimselerin ihtiyaçlarına göre de kredi fırsatları sunmaktadırlar.

Yabancı uyruklu kişilerin konut kredisi almak istediklerinde gereken bir takım prosedür bulunmaktadır. Yerine getirilmesi gereken prosedürler bitirildikten sonra kredi imkanı sunan bankalara başvuruda bulunulabilecektir.

Kredi Türk Lirası ya da Döviz Olarak Alınabilir mi?
Yabancı uyruklu kişiler için konut kredisi veren bankalar kredileri TL, USD, EURO para birimleri bazında hazırlayabilmektedir. Kredilerin faiz oranları bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yabancı uyruklu kişilere konut kredisi veren bankaların başında Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, Ziraat Bankası, ING Bank gibi bankalar gelmektedir. Aşağıda bu bankaların yabancı uyruklu kimselere yönelik hazırlamış oldukları konut kredileri ve bu kredilerin detayları anlatılmaktadır.

Ziraat Bankası Yabancı Uyruklu Kimselere Konut Kredisi
Yurt dışında yaşayan ya da farklı bir ülkenin kimliğine sahip olan vatandaşlarla ülkemizde yaşamlarını sürdürmekte olan yabancı uyruklu kimselerin faydalanabilecekleri konut kredisi fırsatı sunan Ziraat Bankası, “Evin Ziraat’ ten farkıyla Türkiye’ den konut alma fırsatı” sloganını kullanmaktadır.

Kredinin özellikleri;
– Yabancı uyruklu kimselerin faydalanabilecekleri konut kredisi TL bazında hazırlanmaktadır.
– Krediye konu olan gayrimenkul kredi için ipotek altına alınmaktadır ve gerekli görülecek durumlarda kişilerden ek teminat göstermeleri banka -tarafından talep edilebilmektedir.
– Yabancı uyruklu kimselerin kullanabilecekleri krediler maksimum olacak şekilde 120 aya kadar vadelendirilebilirler. Kredi tutarının ve evin değerinin belirlenmesi için gönderilen eksperlerin ekspertiz raporlarında belirttikleri ev değerinin %50’ si kadar kredi oluşturulmaktadır.

İlgili Konular