Banka ve Kredi Rehberi
TOKİ Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? TOKİ Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?
Yazar: - 16 Ekim 2019
579
0

Bu haberimizde sizlere TOKİ hakkında genel bilgiler sunacağız. TOKİ tam olarak nedir ve başvuru nasıl yapılır? TOKİ başvuru şartları nelerdir? Toki hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde yer alacaktır.

TOKİ: Devlet tarafından kurulan, dar ve orta düzey gelirli aileleri konut sahibi yapmayı hedeflemiş kurumdur. Alt kısımda yer alan linklerden TOKİ başvurusu yapabilirsiniz.

TOKİ Kelime Anlamı: Toki açılımı “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı” şeklindedir. İlk olarak 1984 senesinde Turgut Özal döneminde kurulmuştur. Rahmet Turgut Özal’ın direktifleri ile kurulan bu kurum o yıllarda çok fazla faaliyet gösterememiştir. Bununda sebebi o dönemde yaşanan mali krizler ve parasal yetersizliklerdir. Bu 18 yıllık dönemde sadece 43.000 konut yapılabilmiştir.

2000 yılları sonrasında TOKİ biraz daha ön plana çıkmıştır. Planlı kentleşme ve konut seferberliği sayesinde başbakanlığa geçen TOKİ, büyük bir gelişme içerisine girmiştir. TOKİ sadece konut yapmamaktadır. Konut dışında çeşitli oteller, üniversiteler, futbol stadyumları ve cami yapımlarını da üstlenmiştir.

2012 yılında TOKİ’den toplamda 520.000 vatandaşımız faydalanmıştır. Uygun fiyatlar karşılığında ev sahibi olmuşlardır. Hedef olarak 2023 yılını benimseyen TOKİ, toplamda 1 milyon dar gelirli vatandaşımızı ev sahibi yapmak istemektedir.

TOKİ Konut Alma Şartları
Türkiye vatandaşı olmak ilk şarttır. Konut almak istediğiniz ilçe de en az 1 sene ikametgahınızın bulunması gerekiyor. Daha önce TOKİ’den ev almamış olmanız, üzerinize ev ya da değerli malvarlığı olmaması ve son olarak aylık gelirinizin 2.600 TL altında olması şartları aranmaktadır.

TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır?
Toki başvuruları için merak ettiğiniz bir husus varsa bu linke tıklayabilir ve konu hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Açılan sayfa içerisinde başvuru şartları, gerekli belgeler, kura çekilişi, oturma koşulları ve devir işlemleri gibi ek bilgiler yer alıyor.

TOKİ Evleri
Toki evlerinin örnek görsellerini incelemek için buraya tıklayınız. Kocaeli Gebze’de yapılan örnek Toki projelerine göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ