Banka ve Kredi Rehberi
Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Nasıl Hangi Bankalardan Alınır?
Yazar: - 05 Ağustos 2019
723
0

Tarım, çiftçilik ve hayvancılığın ülkemizdeki yeri çok eskilere kadar dayanmaktadır ve hala geçerliliği ile gücünü koruyan sektörler arasındadır. Ülkemizin elverişli ve çeşitli coğrafyası, yaşadığımız 4 mevsim sayesinde çeşit çeşit ürünler yetiştirilebilmektedir.

Üretimin ve istihdamın bu denli önemli olduğu günümüzde tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara devlet her daim destek olmakta ve çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır.

Tarımla uğraşma niyetinde olanlara devlet hibe ve faizsiz kredi imkanı gibi kolaylıklar sunarken sektörün içinde olan kesime de üretim döneminde ya da yılın herhangi bir zamanında kullanabilecekleri kredi imkanları sunmaktadırlar. Tarımla ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara devlet tarafından verilen destek gelecek yıllarda da artarak devam edecektir. Büyük çoğunlukla devlet bankalarının yaptığı ve özel bankaların takip ettiği, tarımla uğraşan vatandaşlarımızın kullanabileceği kredilerden tarımsal borçlu cari hesap kredilerini yazımızda detaylı şekilde anlatacağız. Tarımsal borçlu cari hesap kredileri; tarımla uğraşan kişilerin kullanabilecek oldukları kredilerdir ve normal ihtiyaç kredilerinden bazı farklı yönleri bulunmaktadır. Öncelikle tarımla uğraşan vatandaşlarımız için hazırlanan bu krediler, üretimin devamlılığının sağlanması ve çiftçilerimizin özellikle hasat zamanlarından önce oluşan giderlerini kapatmalarında kullanabilmeleri için hazırlanmışlardır. Hasat zamanlarında çiftçilerimizin işçi giderleri, toplama giderleri gibi karşılamaları gereken birçok gider bulunmaktadır ve tarımsal borçlu hesap kredisi sayesinde bu giderleri rahatlıkla, zor bir durumda kalmadan kapatabilmektedirler.

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Limitleri
Çiftçilerin yıl içinde istedikleri an kullanabilecek oldukları tarımsal borçlu cari hesap kredileri limitleri, banka tarafından kişilerin tarımsal faaliyet büyüklüklerine göre belirlenmektedir. Yani çiftçilerimiz uğraşmakta oldukları işten ne kadar çok para kazanıyorlarsa o oranda da tarımsal borçlu cari hesap kredisi kullanma hakkına kavuşacaklardır. Banka tarafından çiftçi müşterileri için belirlenmiş olan limitler dahilinde istendiği zaman krediden faydalanmak mümkün olmaktadır. Banka müşterisi çiftçiler, isterlerse bu kredilerin tamamını bir seferde olacak şekilde kullanabilirler isterlerse de bir kısmını kullanıp yalnızca kullanmış oldukları kısım için geri ödemede bulunabilirler. Vade süreleri genellikle 3 ay ile 12 ay arasında değişiklik göstermektedir. Yıl boyunca çiftçilerimizin karşı karşıya kalabilecekleri ve kendilerini zor durumda bırakabilecek finansal sıkıntılardan kurtulmaları için bankada hazır olarak bekleyen tarımsal borçlu cari hesap kredilerini kullanabilirler.

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Veren Bankalar

 1. Ziraat Bankası
 2. Şekerbank,
 3. TEB
 4. Garanti Bankası
 5. Denizbank
 6. Halkbank
 7. Yapı Kredi Bankası
 8. İş Bankası
 9. QNB Finans Bank

Geçen yıllar boyunca çiftçiye olan destek gerek devlet bankaları ve kurumları gerekse özel bankalar nezdinde kesinti göstermeden sunulmaya devam etmiştir. Bulunduğumuz yıl içerisinde ve gelecek yıllarda da çiftçiye verilen destek ve kredi imkanları sunumuna devam edilecek ve tarımın devamlılığının korunması ve geliştirilmesi adına çalışmalar sürdürülecektir.

Bankaların Tarımsal borçlu cari hesap kredisi için uyguladıkları faiz oranları birbirinden farklılık göstermektedir. Zaten halihazırda çalışılmakta olan bankadan ya da incelemeler sonucu bulunacak farklı bir bankanın sunduğu tarımsal borçlu cari hesap kredisi kullanılabilir. Kredi başvurusunda bulunmadan önce bankaların birçoğunun araştırılması ve içlerinden en avantajlı olan bankalarla temasa geçilmesi hem kredinin geri ödemesi sırasında daha rahat olunmasını hem de bu yeni bankayla yeni ilişkilerin kurulması gelecek için faydalı olabilir.

Tarımsal Borçlu Cari Hesap Kredisi Kullanmak İçin Gereken Evraklar
Kredinin hangi bankadan kullanılacağına karar verdikten sonra kişilerin bu bankanın en yakın şubesine kadar gitmeleri, kredi başvurusu yapmak için yeterli olmaktadır. Bankaya tarımsal borçlu cari hesap kredisi başvurusunda bulunmak için aşağıda listelenecek olan evrakların tam bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir.

 • Çiftçilik Belgesi
 • Çiftçilik Kayıt Belgesi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İlgili Konular