Banka ve Kredi Rehberi
Sıfır Faizli Kredi Nedir? Hangi Kurumlardan Alınır?
Yazar: - 23 Ekim 2020
582
0

Sıfır faizli kredi, adından da anlaşılacağı üzere kullanılacak olan bir miktar kredinin geri ödemesi sürecinde faizsiz şekilde geri ödenmesini, kredilere faiz yansıtılmamasını ifade etmektedir.

Kullanılacak olan kredinin, ana paranın üzerine faiz şeklinde herhangi bir ekleme yapılmaması sayesinde bu kredilerden faydalanacak olanlar kredinin amacı doğrultusunda harcamalarda bulunabilecekler ve geri ödeme süresince yalnızca kullanmış oldukları kadar parayı, kredi hazırlanırken belirlenen koşullar altında geri ödeyeceklerdir.

Sıfır Faizli Kredi Veren Kurumlar
Sıfır faizli kredi olarak karşılaşılan fırsatlara genel olarak araç firmalarının yaptığı kampanyalar ve girişimcilerle KOBİ’ lere yönelik kampanyalarda rastlanmaktadır. Araç firmalarının bir üst limit belirleyerek oluşturdukları faizsiz krediler ve KOSGEB gibi kurumların KOBİ’ lere ve genç girişimcilere verdikleri faizsiz krediler, kredilerin veriliş amacında kullanmak ve amaçlanan hedeflere daha kolay varmak için kurumlar tarafından isteklilere sunulmaktadır.

Araç firmalarının yaptığı “sıfır faizli kredi” kampanyaları, ellerindeki araçları bitirmek ve yeni modellere yer açmak, satış oranlarını yükseltmek için oluşturulan kampanyalardır. KOSGEB gibi kurumların verdikleri faizsiz krediler de KOBİ’ lerin kendilerini genişletmeleri ve büyümeleri, malzeme ve makine almaları için, genç yatırımcıların yaratıcı fikirlerini realiteye dökerek ülke ekonomisine katkıda bulunmaları ve istihdam potansiyeli oluşturmaları için hazırlanmaktadır.

Katılım bankalarından bazıları da faizsiz bankacılık kapsamında faizsiz kredi adıyla kredi veren kuruluşlardır. Katılım bankalarından faydalanılabilecek olan faizsiz kredi fırsatlarını öğrenmek için bankalarla iletişime geçmek ve detaylara ulaşmak en iyi seçenek olacaktır.

Sıfır Faizli Konut Kredileri
Konut kredisi derken bankaların verdiği konut kredilerinden bahsedilmemektedir. Bazı finans şirketleri ve büyük inşaat firmalarının dönemsel olarak oluşturdukları kampanyalardan faydalananlar, faizsiz konut kredisi kullanma şansını yakalayabileceklerdir. İnşaat firmalarının bu şekilde kampanya oluşturmalarının nedeni, yapım aşamasında olan bina ve konutlar için satış işlemlerinin hızlandırılması ve şirkete giren fonun arttırılmasının amaçlanmasıdır. İnşaat firmaları bu kampanyaları oluştururken kendi bütçelerini ya da anlaşma içinde oldukları finans kuruluşlarından faydalanabilmektedirler. Sıfır faizli konut kredisinden yararlanmak isteyenlerin bazen peşinat olarak bir miktar para yatırmış olmaları istenirken bazen de bu gibi bir şart aranmamaktadır.

Sıfır Faizli Araç Kredileri
Sıfır araç satın alma niyetinde olanlar, araç firmalarının potansiyal müşterilerini kendi firmalarına yönlendirmek ve satışlarını arttırmak amacıyla oluşturdukları faizsiz araç kredilerinden faydalanabileceklerdir. Sıfır araç alma amacı güden kişilerin bu kampanyaların yoğun olarak yapıldığı dönemleri takip etmeleri ve kapmanyadan faydalanmaları durumunda, kredinin bankadan alınacak olan araç kredisinin kullanılmış olması durumundan daha büyük avantaj ve kar sağlayacaklardır.

Opel Finans Sistemi, Koç Fiat Kredi, BMW Borusan Oto gibi şirketler, tabiki de firmaların kendi araçlarını almak koşulu altında, faizsiz araç kredisi sağlamaktadırlar. Bu firmaların uyguladıkları prosedürel süreç, bankalardan kredi alırken uygulanan süreçten çok daha esnek ve rahat geçmektedir. Bu nedenle sıfır araç alacak olanların bu gibi fırsatlardan faydalanmaları kendi çıkarlarına olacaktır.

KOSGEB’ in Faizsiz Kredileri
KOSGEB, uygulanabilir ve geleceği olan fikirlere sahip fakat fikirlerini hayata geçirecek kadar finansman bulamayan genç girişimcilere ve KOBİ’ lere faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır. Kurum, sunmakta olduğu faizsiz kredi ve diğer fırsatlarla faizsiz kredi kullanacak isteklilerin fikirlerini gerçekleştirmeleri ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını amaçlamaktadır.

Örnek vermek gerekirse Halkbank ile KOSGEB arasında imzalanan prosedür ile 50 bin TL üst limit olarak belirlenen faizsiz kredilerden bazı şartları sağlayan kişiler faydalanabileceklerdir. Kredilerden faydalananlar ilk 12 ay geri ödemede bulunmayacaklardır ve bu sürenin ardından geri ödemeleri 3 ayda 1 olacak şekilde eşit parçalar şeklinde geri ödeyeceklerdir. Halkbank’ ın sunduğu faizsiz kredilerden faydalanma niyetinde olanların KOSGEB veritabanında bulunmaları ve bilgilerinin güncel olması aranan şartlar arasındadır.

Halkbank’ ın verecek olduğu faizsiz kredilerin kefaletini Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi üstlenmektedir. Bu kredilerden faydalanmak isteyenler arasında küçük işletmelere avantaj sağlanarak kendilerini toparlamalarını ve işlerini büyütmeleri için fırsat tanındı. Örnek vermek gerekirse; 10 kişiden daha az çalışanı olan ve yıllık satışı 1 milyon TL’ nin altında olan işletmeler, faizsiz kredi kullanmak için öncelik tanınan işletme kategorisinde bulunmaktadır.

Kredilerden faydalanmak için Halkbankası şubelerine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvuruda bulunacak olanların KOSGEB veritabanında bilgilerinin bulunması ve bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.

KOSGEB ve Halkbankası arasındaki anlaşma sayesinde verilen faizsiz kredilerden genç girişimciler de faydalanabileceklerdir. KOSGEB’ in sunmakta olduğu girişimcilik derslerine katılım göstermiş ve başarılı bir şekilde tamamlamış genç girişimciler, akıllarındaki projelerin kurum tarafından onaylanması sonrasında faizsiz kredilerden faydalanma şansına erişeceklerdir.

Aynı zamanda kredinin oluşturulmasındaki bir başka amaç, kaybolmakta olan meslekleri icra eden esnafların ve ustaların varlıklarını sürdürebilmeleri ve işletmelerini büyütebilmeleri için ihtiyaç duydukları finansmanı bu şekilde sağlamalarının önünün açılmasıdır.

İlgili Konular