Banka ve Kredi Rehberi
MTV Taksit Yapan Bankalar
Yazar: - 14 Ağustos 2019
714
0

Bu haberimizde MTV Taksit Yapan Bankalar hakkında bilgilendirme yaptık. Motorlu Taşıtlar Vergisi nedir ve bankalar aracılığıyla bu vergiyi ödemek mümkün mü? Motorlu Taşıtlar Vergisini bankalar aracılığıyla öderken taksitlendirme şansımız var mı?

MTV Nedir?
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin kısaltması olan MTV, her yılın ilk ayı ve temmuz ayında 2 taksit şeklinde ödenen vergilerdir. Karayolları Trafik Kanunu kapsamında trafik şubelerinde kayıtlı görünen motorlu araçların kullanılması nedeniyle devlete ödenen vergilerdir.

Motorlu Taşıt Vergisi Hangi Araçları Kapsar?
Motorlu Taşıt Vergileri, motorlu araçların motor hacmine, araçların modellerine göre, otobüslerde koltuk sayısına göre, kamyonlarda da araçların modeli ve toplam ağırlıklarına göre ödenmesi gereken vergi tutarları belirlenmektedir. Motorlu taşıt vergilerine kullanımda olan tüm motorlu taşıtlar; otomobil, motorsiklet, kamyon, kamyonet, çekici gibi kara taşıtlarıyla birlikte helikopter, uçak, motorlu deniz taşıtları konu olmaktadırlar.

Motorlu Taşıt Vergisi Ne Zaman Ödenir?
Araçların trafik sicil kayıtlarının yaptırıldığı andan itibaren motorlu taşıt vergileri ödenmek zorunda kalınır ve yılın ilk ayıyla temmuz ayında olacak şekilde iki taksit olarak ödenmektedirler. Aracın trafik sicil kaydı devam ettiği sürece motorlu taşıtlar vergisi de ödenmek zorunda kalınır. Trafik sicil kaydı ocak ayında silinecek olursa temmuz ayında olan taksit ödenmek durumunda kalınmayacak; trafik sicil kaydı temmuz ayında silinecek olursa bir dahaki yıldan itibaren motorlu taşıtlar vergisi ödenmek zorunda kalınmayacaktır.

MTV Ödemeleri Bankalardan Yapılır mı?
Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri, Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan protokol sayesinde anlaşmalı bankalar aracılığıyla da ödenebilmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yanı sıra trafik cezaları ve geçiş ücretleri de anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilmektedir.

Eskiden yalnızca vergi dairelerinde yapılan bu ödemeleri gerçekleştirmek için vergi dairelerinde uzun sıralar beklemek gerekiyordu. Bu düzenlemeyle birlikte motorlu araç sahipleri vergi ödemelerini anlaşmalı bankalardan ödeyebilmektedirler. Anlaşmalı bankalar aşağıda liste halinde yer almaktadır.

MTV Taksit Yapan Bankalar Listesi

MTV Taksit Yapan Bankalar Listesi

Motorlu Taşıtlar Vergisini Ödeyebileceğiniz Bankalar

 • AKBANK T.A.Ş.
 • DENİZBANK A.Ş.
 • FİNANSBANK A.Ş.
 • HSBC BANK A.Ş.
 • KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
 • TC. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
 • TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
 • POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ (PTT)
 • TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
 • YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

Bankadan MTV Ödemek: Motorlu Taşıt Vergilerinin (MTV), vergi daireleri yerine bu bankalardan ödenebilmesi için gerekli olanlar da düşünüldüğünden daha ulaşılırlardır. Öncelikle bu bankalardan biriyle çalışıyor olmanız, yani bankada bir hesabınızın bulunuyor olması gerekmektedir. Banka hesabınızdan motorlu taşıtlar verginizi ödeyebilmeniz için, İnternet Vergi Dairesi’ nin internet sayfasından ödemeniz gereken vergi tutarını öğrenmelisiniz. Bunun için gerekli olan alanlara araçla ilgili bilgileri, plaka numarası vs. Türkiye Cumhuriyeri vatandaşlık numaranızı, vergi numaranızı ve doldurulması gereken diğer alanları da doldurarak vergi sorgulaması yapabilirsiniz.

Ödenmesi gereken vergi tutarı öğrenildikten sonra yukarıdaki bankalardan birinden bu ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir. Bankalarda bulunan hesaplardan bu işlemlerin gerçekleştirilebildiği gibi bankadan alınan ve kullanıma açık kredi kartınız varsa vergi borcunuza taksitlendirme işlemi bile uygulayabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Taksit
Bankaların motorlu taşıtlar vergisi için uygulamakta oldukları taksit seçenekleri birbirlerinden farklılık göstermektedir. Uygulayacakları taksit sayısı yine çoğu banka için vergi tutarına göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda bankaların motorlu taşıtlar vergisi için uyguladıkları taksit oranları aktarılmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisine Taksit Yapan Bankalar

Motorlu Taşıtlar Vergisine Taksit Yapan Bankalar

MTV Taksit Yapan Bankalar

MTV Taksit Yapan Bankalar: TEB 6 Taksit
Bankaların neredeyse tamamı, maksimum şekilde 4 taksit vergi ödeme imkanı sunarken TEB, bu taksit sayısını 6 olarak değiştirmekte ve bankalar arasında farkını belli etmektedir. 6 taksit fırsatından yararlanmak için de CepteTEB mobil uygulamasından MTV kampanyası sekmesinden kampanya katılım başvurusunda bulunulmalı ya da bankaya kayıtlı telefon numarası ile MTV yazıp 4616’ ya kısa mesaj gönderilmelidir.

MTV Taksit Yapan Bankalar: ING Bank Mobil Uygulaması ile 5 Taksit Fırsatı
ING Bank da motorlu taşıtlar vergisine en fazla taksit uygulayan bankalar arasında yerini almış durumda. ING Bank’ ın mobil uygulaması üzerinden yapılacak ödemeler 5 taksite bölünürken ING Bank’ ın kredi kartıya Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılacak ödemelerde de 3 taksit avantajından faydalanılabilir.

MTV Taksit Yapan Bankalar: Yapı Kredi Bankası MTV Kampanyası
Yapı Kredi Bankası, diğer bankalardan biraz daha farklı bir pozisyon alıyor ve MTV ödemelerini Yapı Kredi Bonus kartlarıyla karşılayan müşterileri için 3 taksit imkanı sunarken müşterilerinin araçları için kullanacakları araç bakım ürünlerinde de gayet cazip indirim fırsatları sunmaktadır. Vegi ödemesinin, World kartla ödenmesi durumunda banka, müşterilerinin Sonax’ ta yapacakları Hybrid boya temizleme ve parlatma ürününü 570 TL normal fiyatı yerine 285 TL indirimli fiyattan alabilme, Sonax ozon ile dezanfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri paketini 60 TL’ ye alabilme ve Otopratik’ te yapılacak olan periyodik bakım işlemleri için de %50 indirimden faydalanma fırsatı sunmaktadır. Araçlarıyla ilgili vergi ödemesinde bulunan müşterilerine yine araçlarının bakımı için indirim imkanı sunmak, diğer bankaların sunmadığı bir avantaj durumunda.

MTV Taksit Yapan Bankalar: Halk Bank MTV Ödemelerine 3-5 Taksit İmkanı
Motorlu taşıt vergisi ödemelerini Halk Bank Paraf kartlarıyla yapan Halk Bank müşterileri vergileri 500 TL’ nin altında bir tutardaysa 3 taksit, ödemeleri gereken vergileri 500 TL’ nin üstündeyse de 5 taksit imkanından faydalanabilmektedirler.

MTV Taksit Yapan Bankalar: Ziraat Bankası 75 TL ve Üzeri Vergi Ödemeleri
Ziraat Bankası Maximum kartıyla yapılan 75 TL ve üzeri vergi ödemelerinde, banka müşterileri, bankanın sunduğu 3 taksit avantajından faydalanabileceklerdir.

MTV Taksit Yapan Bankalar: İş Bankası Maximum Kart MTV Ödemeleri
İş Bankası Maximum kredi kartıyla yapılan 200 TL’ nin üzerindeki vergi ödemeleri için banka 2 taksit imkanı sunarken, bu ödemelerin İş Cep uygulaması üzerinden yapılması durumunda 200 TL ve üzeri vergi ödemeleri için 3 taksit imkanı sunmaktadır. İş Bankası’ ndan vergi ödemesi yapmayı tercih eden vatandaşlar için banka, Bosch Car Servis’ lerinde periyodik araç bakımları için %30 indirim avantajı ve bedava check-in imkanı sunmaktadır.

MTV Taksit Yapan Bankalar: Deniz Bank MTV Ödemeleri
Deniz Bank, internet bankacılığından, mobil bankacılıktan, Deniz Bank şubelerinden ve ATM’ lerinden yapılacak olan MTV ödemelerinin tümü için 3 taksit imkanı sunmaktadır.

İlgili Konular