Banka ve Kredi Rehberi
Mortgage Kredisi Nedir?
Yazar: - 07 Ağustos 2019
598
0

Bu yazımızda Mortgage Kredisi Nedir sizler için en kısa şekilde ve örneklerle açıklayacağız. Mortgage kredisinin diğer konut kredilerinden farkı tam olarak nedir? Mortgage kredi türleri hangileridir ve bu krediye nasıl başvuru yapılır?

Ev Kredileri (Mortgage) Hakkında Bilmek İstedikleriniz; Aktif çalışırken ya da emeklilik hayatında, kısaca herkesin hayalinde kendi evini almak ve kendi evinde yaşama arzusu vardır. Yalnızca birikimlerle alınamayacak kadar büyük bir hayal olduğundan, finansman olarak sıkça bankalara başvurulur.

Bu güzel hayalleri gerçeğe dönüştürmek adına bankanın hazırladığı kredi fırsatları değerlendirilebilir ve kişilere en uygun olan kredi seçeneği tercih edilebilir. Ev almak için yeterli nakiti olmayanların kira öder gibi konut sahibi olmalarını sağlayan kredi tiplerine mortgage kredileri denmektedir ve mortgage, ipotekli konut kredisi olarak da bilinir.

Mortgage Nedir?
Ev almak için bankalara başvuranların sıklıkla tercih ettikleri kredilerden biri de mortgage kredileridir. Mortgage kredilerini, uzun vadeli konut kredileri olarak da tanımlayabiliriz. Mortgage kredilerinin diğer kredilerden ayrıldığı en büyük nokta, krediyi veren kurumun evi satın almasıdır. Alınmak istenen ev, kredi sağlanacak kurum tarafından satın alınır ve kurumun müşterisi, taksitler şeklinde kredi borcunu ödemeye devam eder.

Mortgage ve Konut Kredisi Arasındaki Farklar
Amaçları aynı olsa da uygulama olarak farklı kredilerdir. Göze çarpan en belirgin farklılık krediler arasındaki vade süreleridir. Mortgage kredilerinde uygulanan vade 25-30 yılı bulabilmektedir. Konut kredilerinde ise bu süre çok daha kısıtlı olmakla birlikte 3-7 seneyi bulmaktadır. Mortgage kredilerinde alınmak istenen konutlara ipotek zorunluluğu bulunmaktadır.

Mortgage Türleri Nelerdir?
Süreleri 1-30 yıl arasında değişiklik gösterebilen konut kredilerinin başlıca türleri; ev kredisi, iş yeri kredisi, arsa kredisi, inşaat kredisi, konut geliştirme kredisi ile refinansman kredisi gibi sıralanabilir. Aşağıda bu kredi türlerinin detayları paylaşılmaktadır.

Ev kredisi; ev almak için başvurulan kredi türleridir ve borç bitene kadar ev kredi veren kurum tarafından ipotekli olarak tutulur ve bu kurumun malı olarak gözükür. Borç tamamen ödendikten sonra ipotek kaldırılır ve kredi kullanan kişi evin gerçek sahibi olur.

İşyeri kredisi; ofis, işyeri ve imalathane gibi alanların satın alınması için kullanılan mortgage kredileridir ve mantıken ev kredisinde olduğu gibi kredi veren kurum kredi borçları bitinceye kadar bu alanların asıl sahibi konumundadır. Borç tamamen kapandıktan sonra kişiler bu mekanların asıl sahibi olurlar.

Arsa kredisi; arsa ve bahçeler için kullanılan mortgage kredileridir ve mantık olarak diğer mortgage kredileri gibi çalışırlar. Kişiler, borçları bitince malın asıl sahibi konumuna gelirler.

Konut geliştirme kredileri; konutların yenilenmesi, dekore edilmesi ve tadilat işlemlerinin masraflarının karşılanması için kullanılan mortgage kredileridir.

İnşaat kredisi; kaba inşaat denen sürecin tamamlanmış olduğu yapıların finansal anlamda desteklenmeleri için kullanılan mortgage kredileridir.

Refinansman kredileri; kredi yeniden yapılandırma ya da konut kredisi borç transferi olarak da adlandırılan refinansman kredileri, mevcut konut kredilerinin daha uygun faizli yeni kredilerle değiştirilmeleri için kullanılan kredilerdir.

Bankaların mortgage kredileri için uyguladıkları politikalar; faiz oranları, vadeler, kredi koşulları gibi şartlar bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Ortak nokta olarak, tüm kredilerde olduğu gibi kredi başvurusunda bulunan kişinin öncelikli olarak gelir durumu incelemeye alınır. Kişilerin gelir durumlarının kredi geri ödemesini gerçekleştirebilecek düzeyde olması kredinin onayı açısından hayati önem taşımaktadır.

Bu şartlar bankadan bankaya farklılık gösterirken her bankanın dikkatle incelediği hususlar da bulunmaktadır.

Evin fiziksel özellikleri; kredi kuruluşu, bankalar, kredi verdikten sonra evi teminat olarak alacakları için, evin kredi vermeye değer bir yapı olması gerekmektedir. Bunu anlamak için bankalar öncelikle bu evlere eksper gönderirler ve eve değer biçmesini isterler. Eksperler evin tüm özelliklerine göre( ısınma, yalıtım, giderler, dış cephe, konum, metra kare ve benzeri değişkenler) eve değer biçer ve banka bu değere göre evin kredi verilmeye uygun olup olmadığını anlar.

Mortgage Kredisine Başvururken Gerekenler

Mortgage kredisi için başvuracaklardan banka tarafından istenen belgeler; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık belgesi, ikamet belgesi, gelir durumunu kanıtlayan belge ve alınacak evin kat mülkiyeti.

Mortgage kredisi için başvuranlar, bankanın evin değerini belirlemesi için gönderdikleri eksperlerin belirledikleri değerin %75’ ini alabileceklerdir.

Mortgage kredisinin en büyük avantajı, günümüzde normal bir durum olmasının yanında, ev alacak nakit parası olmayanlara, kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunuyor olmasıdır. Kredinin vadeleri ödenirken karşılaşılabilecek yeni bir fırsatta; faiz oranlarının düşmesi ve daha avantajlı kredilerin olması durumunda bu krediler yeniden yapılandırılabilir ve daha düşük faizlerden ödemelere devam edilebilir.

İlgili Konular