Banka ve Kredi Rehberi
Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks Nedir? Nasıl Çalışır?
Yazar: - 18 Ekim 2020
461
0

Kısaltımı KKB olan Kredi Kayıt Bürosu, 1995 yılında 5411 sayılı bankacılık kanununa uygun şekilde, 9 bankanın iş birliğiyle kurulmuş bir kurumdur.

Kurumun amacı bankalardan faydalanmakta olan bireylerin kredi bilgilerinin paylaşılması yani enformasyon paylaşımı başta olmak üzere, bankaların karşı karşıya kalabilecekleri risklerinin minimize edilmesini sağlamaktı. Kredi Kayıt Bürosunun ortakları; Ziraat Bankası, Akbank, Halk Bankası, Denizbank, Şekerbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası’ dır.

Kredi Referans Sistemi
Kredi Kayıt Bürosu 1999 yılında Kredi Referans Sistemi’ ni kurmuştur. KRS’ nin amacı, müşterilerin kredi bilgileri ve finansal hareketlerinin zamanın el verdiği ölçüde paylaşımı ile müşterilerini risk faktörlerinin belirlenmesini sağlamaktır.

Bankalar kredi referans sistemi sayesinde kendilerini müşterilerinin daha önceki finansal hareketlerini bildiklerinden bir dahaki sunacak oldukları hizmetlerde koruma altına almış olacaklardır.

Kredi Kayıt Bürosu’ na bankaların kayıt olduğu ve bürodan faydalanabildiği gibi finansal kiralama şirketleri, faktöring, forfaiting şirketleri, finans kurumları ve benzeri kurumlar da üye olarak kendilerini ileride sundukları hizmetlerden doğabilecek olası risklerden koruma altına alabileceklerdir.

Kredi Kayıt Bürosu’ nun kuruluş amacı ve işlemleri ana hatlarıyla böyle işlemektedir; yazının devamında kredi kayıt bürosunun ürünlerinden olan Findeks hakkında bilgi verilecektir.

Findeks Nedir?
Kredi Kayıt Bürosu’ nun oluşturduğu bir hizmet olan Findeks, bankalarda ve kredi kayıt bürosuna kayıtlı olan finansal işletmelerden toplanan verilerle kişilerin, borçlarına olan sadakatlerini, finansal istikrarlılıklarını ve borçlarıyla olan ilişkilerine göre puanlanmalarını sağlamaktadır.

Yakın geçmişten beri bankalarla az ya da çok temasa geçmemiş kimsenin kalmadığı düşünülebilir. Bankalar hizmet kuruluşlarıdır ve verdikleri hizmetlerden kazanç sağlamaktadırlar. Banka müşterileri bankadan her hizmet talebinde bulunduğunda almış olduğu hizmeti daha önce belirlenecek koşullar altında geri ödemeyi kabul etmiş sayılmaktadır.

Fakat bazen bankalardan hizmet kullanan kişiler almış oldukları hizmetleri sözleşmelerindeki gibi geri ödeme davranışı sergilememektedirler ve bankalar bu durumlarda kar elde edememektedirler. Bankaların hizmet sunumu sırasında iyi müşteri ve kötü müşteriyi birbirinden ayırmakta kullandığı puanlama sistemi, Kredi Kayıt Bürosu’ nun sunmakta olduğu Findeks kredi puanlama sistemidir.

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?
Findeks kredi puanlama sistemi, kişilerin bankalarda ve diğer finansal kuruluşlarda olan finansal işlemlerine göre şekil alan bir puan birimisir. Bu puanlar 0 ila 1900 arasında değişim göstermektedir ve finansal müşterileri kategorize etmektedir.

Bankalar, hizmet başvurusunda bulunan müşterilerinin güvenilirliğini anlamak için düzenli gelirleri olup olmadığına, işlerine ve diğer değişkenlere dikkat etseler de kredi puanları, hizmet başvurusunda bulunan kişilerin değerlendirilmelerinde bankaların kullandığı en güçlü sınıflama aracıdır.

Findeks kredi puanları, kişilerin uzun yıllar boyunca kullanmış oldukları kredi kartları, krediler ve diğer finansal hizmetlerin geri ödeme düzenliliklerine göre hesaplanmaktadır.

Kredi notu 1500 den düşük olan müşterilerin bankalardan istedikleri ürün ve hizmetleri alabilmeleri oldukça zor bir hal almıştır. Kredi notları düşük olan kimselerin öncelikle yapmaları gereken ödenmemiş ve kredi skorunun düşmesine sebep olmuş borçların kapatılması olmalıdır.

Findeks Kredi Notu Kaç En Az Kaç Olmalıdır?
Findeks kredi skoru 0 ile 1900 arasında değişen bir puan sistemidir. 0 puana sahip olanlar daha önce bankalarla temasa geçmemiş ve bankaların sunduğu ürün ve hizmetlerin hiçbirinden kullanmamışlardır.

Yani aktif olarak sistemin içinde olanların puanlarının alabileceği değerler 1 ile 1900 arasında değişmektedir. Kredi alabilmek için gereken findeks puanı kredi almak isteyen herkesin merak ettiği konulardan biridir ve bankaların tümünde aynı olmamakla birlikte, kredi vermek için kişilerde aranan minimum kredi skoru 1500’ dür.

Düşük Findeks Notu Nasıl Düzeltilir?
Bankaların aradıkları findeks kredi skoruna sahip olmayan kişiler, bankanın sunduğu hizmeti bankadan talep etse dahi banka hizmet sunumuna yanaşmayacaktır. Kişilerin daha önceki finansal hareketlerinden kaynaklanan düşük puanları bankaların gözünde tehlikeli müşteri profili oluşturur.

Bankaların güvenini tekrardan kazanmak ve istenilen banka ürün ve hizmetlerinden faydalanabilmek adına Findeks kredi skoru’ nu yükseltici hareketlerde ve işlemlerde bulunmak kişilerin yapmaları gereken ilk işlemler olmalıdır.

Öncelikle kredi skorlarının hiç bozulmaması için borçların zamanında ödenmesi ve daha öncesinden belirlenen şartlara uyulması herkesi için daha iyi olacaktır. Fakat ortada çoktan bozulmuş kredi skorları varsa yapılması gereken ilk işlem, ödenmemiş borçların kapatılması olacaktır.

Borçların kapatılmasından sonra kullanılmakta olan kredi kartı ve banka hesabı gibi banka ürün ve hizmetlerinin devamlı ve düzenli bir şekilde kullanılması gerekecektir. Örnek vermek gerekirse; banka hesaplarına verilecek elektrik, su, doğalgaz gibi otomatik ödeme talimatlarıyla banka hesaplarında nakit döngüsü oluşturulacaktır.

Aynı şekilde kredi kartlarının borçlarının ödenmesinden sonra aktif şekilde kullanımına devam edilmesi gerekmektedir. Aylık olarak harcanan tutarın ekstreye yansıyan tutarının tamamının o ay içerisinde ödenmesi gerekecektir.

Bu ve benzeri uygulamalara devam ederek düşük seviyedeki kredi skorları kısa süre içerisinde yükselecek ve bankaların sunduğu kredilerden ve diğer hizmetlerden faydalanmak için bir engel kalmayacaktır.

İlgili Konular