Banka ve Kredi Rehberi
Kredi Kartı Kaybolunca Ne Yapılmalı? Kart Hemen İptal Edilmeli Mi?
Yazar: - 18 Ekim 2020
61
0

Kullanılmakta olan kredi kartlarının kaybolması ya da bulunamaması durumunda çalınmış olma olasılığı ihtimaller dahilinde tutularak hareket edilmelidir.

Hızlı Kayıt Oluşturun: Kartların içerisinde kullanılabilir limitlerin olması durumunda aceleci olmak ve kartların kullanıma kapatılması için talimatta bulunmak yapılabilecekleri arasında en rasyonel ve en doğru olandır.

Bankalar zaten kayıp ve çalıntı işlemleriyle ilgilenmek için ayrı bir bölüme sahiptirler ve kendilerine ulaşan çalıntı kart bildirimlerinde ivedi şekilde kapatılmak istenen kartlar üzerinde gerekli işlemleri yapacaklardır.

# Bir An Önce Müşteri Hizmetlerini Arayın
Kayıp olan kredi kartlarıyla son 24 saat içerisinde yapılan harcamaların tümünden ya da bir kısmından muaf olmak adına, kartların kayıp olduğu fark edildiği anda bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçilmelidir ve kartların kapatılması için talimat verilmelidir.

Kayıp ve çalıntı kart bildirimleri: Bankaların müşteri hizmetleri arandığında ana menülere geçişten önce “kayıp ve çalıntı kart bildirimleri” ile ilgili olan bir bölüm bulunmaktadır. Bu birimle iletişime geçmenin kolaylaştırılması için ilk başta bu birimlerin adı ve tuşlanması gereken numara okunmaktadır.

Kredi kartlarının kaybolması halinde kişilerin yapabilecekleri; kredi kartını bankayla iletişime geçerek iptal ettirmek, en yakın karakola giderek durumla ilgili bildirimde bulunmak ve çalınan ya da kaybolan kartlardan harcamada bulunulduysa bu harcamalar için itirazda bulunmaktır.

# Kredi Kartlarının İptali 
Kredi kartlarının her zaman olduğu yerde; çantanızın gözünde ya da cüzdanını bir kısmında, olmaması durumda, arar bulurum gibi düşüncelere kapılmadan acil şekilde kapattırılmaları gerekmektedir.

Bulunmayan kredi kartlarının, özellikle içerisinde kullanılabilir limit olan kartların acil şekilde kullanıma kapattırılmaları, daha sonra doğabilecek problemlerin önüne çok daha öncesinden geçilmesini sağlayacaktır.

# Çalınan Kredi Kartlarına Harcama İtirazı
Kaybolan ya da çalınan kredi kartlarından yapılan harcamalar için bankalar, harcamaların bir kısmını iade etme gibi bir seçenek sunabilmektedirler. Kayıp olan kredi kartlarından yapılmış harcamaların iadesi için bankanın kart kapatma işlemlerinden sonra kişilere göndereceği ya da farklı yollarla edinilebilecek olan kredi kartı harcama itiraz formları doldurulmalıdır.

Bu formların doldurulmasından sonra bankaya savcılık suç duyurusu ya da karakoldaki tutanakların kopyaları eşliğinde başvurulursa bankalar, kayıp ya da çalınan kredi kartlarından yapılan harcamaların bir kısmını iade edebilmektedir.

# Harcama İtirazında Harcanan Tutar İade Olur mu?
Harcamaların iadesinde de bir kesinlik bulunmamaktadır. Şöyle ki kredi kartları, kullanıcılarının belirlediği şifrelerle korunan tüketici finansman araçlarıdır ve kredi kartlarının şifresini belirlemek de bu şifreleri korumak da kredi kartının kullanıcılarının sorumluluğundadır. Banka, kredi kartı şifresinin korunmasının kullanıcısı sorumluluğunda olduğu gerekçesiyle yapılan harcama itirazlarını reddedebilmektedir.

# Yapılan Harcamanın Ne Kadarına İtiraz Edilebilir?
Kredi kartına kayıp ve çalıntı bildirimi verilmesinden itibaren yapılan alışverişler ya da harcamalar için kişilerin sorumlulukları kalmamaktadır. Çalıntı ve kayıp bildirimlerinden 24 saat öncesine kadar yapılan harcamalar için müşteriler 150 TL’ lik alışverişlere kadar sorumlu tutulmaktadırlar. Bu da hesapların bu gibi durumlar için sigortalı olmaları durumunda geçerli olmaktadır.

Ancak banka, yapılan bildirim ve harcama itirazında bir sahtekarlık olduğundan şüphelenirse kişilerle anlaşmazlığa düşebiliyor ve çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Yukarıda anlatılan tüm bildirim ve harcama itirazı sürecinden korunmak için güçlü kredi kartı şifrelerinin oluşturulması, yapılması gerekenler ve şart olanlar arasında ilk sırada gelmektedir.

# Kredi Kartı Şifrelerini Tahmin Edilebilir Yapmayın
Kredi kartlarının şifreleri, herkesin tahminde bulunabileceği 1 2 3 4 gibi ya da kişilerin desteklemekte oldukları futbol takımlarının kuruluş yılı olmamalıdır. Daha sonra doğabilecek, çalıntı ya da kayıp gibi durumlarda, kartı bulan ya da çalan kişilerin kredi kartlarından faydalanmaları önünde duran tek engel kartların şifresi olmaktadır.

Kredi kartlarına güçlü şifreler koymak, hem kartların kaybolması durumunda hesapların korunmasını sağlayacaktır, hem de bu gibi durumlarda bankaların yapılan itirazları reddetmesini engelleyecektir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ