Banka ve Kredi Rehberi
Kredi Kartı Güvenliği (Çalınmaması) İçin Nelere Dikkat Edilmeli?
Yazar: - 10 Ağustos 2019
863
0

Yanında nakit para taşımak istemeyenler, bankaların sunduğu taksit fırsatı, alışveriş puanı ve taksit erteleme gibi çeşitli fırsatlardan faydalanmak isteyenler, yanlarında nakit taşımaktan ve nakitle harcama yapmaktansa kredi kartlarını kullanarak alışveriş yapmayı tercih etmektedirler.

Kredi kartlarının kullanımının insanların hayatında bu kadar yer etmesi ve nakit para yerine kullanımının tercih edilmesi, dolandırıcıların ve hırsızların iştahını haliyle kabartmıştır ve kredi kartlarının güvenliklerini aşarak nasıl hırsızlık ve dolandırıcılık yapabilecekleri üzerine düşünmelerine neden olmuştur.

Bu sebeple kredi kartı ve banka kartı kullanıcılarının, tıpkı nakit paralarını korudukları gibi kredi ve banka kartlarını da korumaları gerekmektedir. Yalnızca kredi ve banka kartlarını fiziksel olarak korumaları yetmeyecek, aynı zamanda kartların bilgilerini de korumaları gerekecektir. Yazımızda kredi ve banka kartları için uygulanabilecek uygulamalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Şifre Koruması Sağlanmalı
Evinizin ya da arabanızın anahtarını herkesin alabileceği bir yere koymayacağınız gibi kartlarınızın şifresini de kimseyle paylaşmamalısınız. Kartlarınızın şifresi herkesin kolaylıkla tahmin edebileceği gibi 1 2 3 4 gibi şifreler, doğum yılınız ya da tuttuğunuz futbol takımının kuruluş yılı olmamalıdır. Bu şekilde oluşturulan şifreler kolaylıkla tespit edilebilecektir ve kart bilgilerinize ya da direk kartınıza erişimi olan kişiler tarafından kartınız kötü niyetli olarak kullanılabilecektir. Kredi kartlarının ve banka kartlarının ATM ve POS cihazlarında kullanımı sırasında da şifresinin tuşlanması anında kimsenin göremeyeceği şekilde pozisyon alınmalıdır. Bu şekilde alınacak küçük gibi görünen önlemler aslında kredi kartı ve banka kartı bilgilerinin korunması için hayati önem taşımaktadır.

Şifre güvenliği için Online bankacılık şifresi oluştururken yukarıda örneği verildiği gibi kolay ve herkesin kolaylıkla tahmin edebileceği şifrelerin yerine büyük ve küçük harflerin de bulunduğu karışık ve kompleks şifreler belirlenmelidir. Kullanılmakta olan şifrelerin düzenli aralıklarla ve birbirini tekrar etmeyecek şekillerde değiştirilmesi ve güncellenmesi gerekmektedir. Değiştirilen şifreler, daha önce şifre bilgilerini edinmiş kişilerin kartlara ve hesaplara erişimlerini engelleyecektir.

ATM’ nin Kartları Yutması Durumunda
ATM cihazlarından kartınızı kullanarak işlem yaptığınız sırada ya da kartınızı taktığınız sırada küçük olasılıklarla da olsa cihazlar kullanılmak için yerleştirilen kartları halk tabiriyle yutabilmektedirler. Bu gibi durumlarda ATM cihazının yanından ayrılmadan banka aranmalı ve yutulan kartın kullanıma kapatılması konusunda talimat verilmelidir. Kartın yutulması durumunda bankaya kartın kapatılması talimatı verildikten sonra dışarıdan, banka personeli dışından gelen yardım teklifleri reddedilmelidir. Bankamatikle ilgilenecek personel gelmeden yutulan kartın bankamatikten çıkartılmasının imkanı yoktur.

İnternetten Alışveriş Yaparken
İnternet ortamının her geçen dün genişlemesi ve insanların hayatında yer etmesiyle alışveriş alışkanlıkları ve takip edilen mağazalarda, internet ortamına geçiş yaşandı ve olağan alışverişler bile internet üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Bu durumda kredi kartı ve banka kartı bilgilerinin internet ortamında da olabildiğince korunması şart hale geldi. Güvenilmeyen ve sahte sitelerden alışveriş yapılmamalı ve hatta siteden zararlı içerik kapılabileceği nedeninden dolayı sitelerde gezinilmemelidir. Bağlantısı “https” şeklinde olmayan sitelerde ve “ssl” güvenlik sertifikası bulunmayan sitelerden alışverişten kaçınılmalıdır.

Mümkünse internetten alışveriş yapmak için bankaların sunmakta olduğu “sanal kart” hizmetinden faydalanılmalıdır. Yani internet üzerinden kart bilgilerinin girilmeden alışveriş imkanı sunan sanal kart hizmeti sayesinde kart bilgileri güvenle saklanmış ve yapılmak istenen alışverişler gerçekleştirilmiş olacaktır. 3D güvenlik uygulaması sayesinde internet üzerinden alışveriş yaparken bankada kullanılan kartlar için tanımlı olan telefonlara kısa mesaj gelecektir. Kısa mesajdaki kodun girilmesi sayesinde alışverişlerin onaylanmasını sağlayan 3D güvenlik uygulaması, internetten alışveriş yaparken kart bilgilerinin korunmasını ve dolandırıcıların oyunlarından sakınılmasında önemli bir araçtır.

Antivirüs Programlarının Kullanımı
İnternette gezinmek, bilgi almak ve çalışmaları sürdürmek için binlerce siteden binlerce içeriğe her gün erişilmektedir. Bu içeriklerle birlikte kişilerin bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılımlar, “virüsler” ve “ajan yazılımlar” sızabilmektedir. İşte bu sızıntıların önüne geçebilmek için günlük olarak ve işte kullanılan bilgisayarların tümünde en az bir tane lisanslı antivirüs programının ve anti-spyware programının yüklü olması gerekmektedir. Bu gibi programların varlığı, kişilerin bilgisayarlarını eğer varsa kötü yazılımların varlığından kurtaracak, daha sonra gelebilecek tehlikelerden de koruyacaktır. Programların yüklenmesinden sonra bilgisayarların belirli aralıklarla taranması, eğer bir sızıntı halinde bilgisayara bulaşan ajan varsa bunlardan kurtulunmasını sağlayacaktır. Programların sürekli olarak güncel tutulması, gelebilecek tehlikelerden korunmak için akılda tutulması gerekenler arasındadır.

Kişisel Firewall Programlarını Varlığı
Kullanılmakta olan bilgisayarlardaki kişisel Firewall (Ateş Duvarı) yazılımlarının varlığı, internet üzerinden gelebilecek virüs, trojan ve türevleri gibi ajanlardan bilgisayarları koruyacaktır. Bu ajanların bilgisayara sızması durumunda bilgisayardaki bilgileri, ajanları kullanan makineye aktarabildiği bilinmektedir ve kredi kartı bilgileri gibi kritik bilgiler, aktarılan bilgilerin başında gelmektedir.

E-posta Güvenliği
e- postalara gönderilen sahte, dolandırıcılık amacıyla hazırlanmış olan postalara karşı dikkatli ve temkinli olunmalıdır. Bu postaların tespitiyle e-postalardan derhal silinmeleri gerekmektedir. Bazı maillerde kişilerin kredi kartı bilgileri ve kişisel bilgileri gibi verileri doldurmaları halinde avantajlı durumlardan faydalanabilecekleri gibi sahte içerikler bulunmaktadır. Bu gibi maillerden bir an önde kurtulunması gerekmektedir. Bazı maillerle de gönderilen ajanlar, maillerin açımı anıyla bilgisayara sızmakta ve bilgisayardaki verileri kilit altına almaktadır. Bu gibi ajanlardan korunmak için yapılabilecek en etkili ve en basit manevra, bilinmeyen adreslerden gelen maillerin açılmaması ve silinmesi olacaktır.

İşletim Sistemi
Dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan işletim sistemi Windows’ un modelleridir. Kötü amaçlı yazılımlardan ve ajanlardan korunmak amacıyla mümkünse en son çıkan Windows modelinin kullanılması ve sürekli olarak günce tutulması gerekmektedir. Sürümlerin oluşturuluşu ve piyasaya sürümünden sonra birtakım eksiklikleri ve ajanların sızabileceği açık kapıla tespit edilebilmektedir. Bu açıklar, getirilen güncellemelerle birlikte kapatılmaktadırlar. Yapılacak güncellemelerin yüklenmesi ertelenmemelidir.

İnternet Şubesinin Kullanıldığı Bilgisayarın Güvenliği
İnternet bankacılığına giriş yapılan ve işlemlerin gerçekleştirildiği bilgisayarların fiziksel ortamdaki güvenlikleri de kredi kartı bilgilerinin korunması için önem taşımaktadır. Güvenilir bilgisayarlardan internet şubelerine bağlantı kurulmalı ve işlemlere başlanmalıdır. Bilgisayarlar başkasıyla ortak şekilde kullanılıyorsa bilgilerin korunması için gereken azami önlem alınmalıdır. İşlemleri yaparken bilgisayarların başından kalkmamalı ve başkasının bilgisayarı devralmasına müsaade edilmemelidir. İnternet bankacılığında işlem yaparken internet bağlantısının kesilmesi durumunda bilgisayarların başından kalkılmamalı, internet gelinceye kadar bilgisayar başında kalınmalı işlemleri bitirmek için internet bankacılığından güvenli çıkışın yapılması gerekmektedir.

Bankaların Sunmakta Olduğu Akıllı Şifre Uygulamalarını Aktifleştirmek
Bankaların çoğunun internet bankacılığı ve internet üzerinden yapılacak alışverişlerin onaylanması için sunmakta olduğu şifre onaylamaları aktifleştirilmelidir. Bu onaylama sisteminin kullanılmasıyla ikili şifre kullanımı mantığı devreye girecek ve her alışverişte ve internet bankacılığı girişinde başkasının erişemeyeceği ve her defasında değişen bir şifreye sahip olunacaktır.

Özet Olarak
Bilgisayarlara yüklenmek istenen programlar lisanslı virüs programları tarafından taranmalıdır.
Bilgisayarlarda en az bir tane lisanslı anti- virüs programı ve anti- spyware programı bulunmalıdır.
Bilgisayarlarla güvenilmeyen ağlara bağlantı gerçekleştirilmemelidir.
Cihazlara eğer mümkünse, uygulama marketleri dışında bir yerden program indirilmemelidir.
Karşılaşılabilecek herhangi bir sorunda banka ile ivedi şekilde iletişime geçilmelidir ve eğer gerekirse bilgilerinin başkasının eline geçtiği şüphesinde olunan kartlar kapattırılmalıdır.
Hesap özetleri ve harcamaları düzenli olarak kontrol edilmelidirler.
Kredi kartı ve hesap kartı bilgileri kimseyle paylaşılmamalı ve bu bilgileri isteyen mail türevi mesajlardan biran önce kurtulunmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ