Banka ve Kredi Rehberi
Kredi ile Alınan Ev Hemen Satılabilir Mi?
Yazar: - 23 Ekim 2020
581
0

Kendi evlerinde oturmayan ve her ay düzenli şekilde kiralarını ödeyerek yaşamlarına devam edenlerin akıllarında hep kendi evlerini almak ve kendi evlerinde yaşamlarını sürdürme hayalleri vardır.

Bu hayallerin gerçekleştirilmesi için kişilerin genellikle başvurdukları yöntemler, bankaların ev satın almak isteyenlere yönelik hazırladıkları konut kredileridir. Uzun zaman boyunca biriktirilen paralar bile artık ev satın almak için yetersiz kaldığından konut kredileri, kişiler ev satın alırken konut giderlerini bu kredilerle finanse ederler.

Konut Kredisiyle Alınan Evin Satılması
Bir sürü zorlukla, kredi kullanılarak evlerin bazen satılması gerekebilir. Evlerin sahibi krediyi ödeyen kişiler, bazı durumlarda evlerini satmak zorunda kalmaktadırlar. Bu gibi durumlarda akıllara, konut kredisi kullanılarak alınan evlerin satılıp satılamayacağı gelmektedir.

Bu soruya verilecek cevap, bazı durumların sağlanması durumunda evet olacaktır. Kredi kullanılarak satın alınan evlerin satılmasının önünü açacak yollar aşağıda detaylı şekillerde anlatılmıştır.

Konut kredisi kullanılarak alınan evler için kredi kullanılan bankalar, krediyi güvence altına almak adına evleri ipotek uygularlar ve satış işlemlerinin gerçekleşmesinin önü kapatılır. Kredi geri ödemesinde yaşanabilecek olası bir aksilik ve aksaklık durumunda bankalar, ipotek altına altığı evi açık arttırma yoluyla satışa çıkartarak kredi tutarını kurtarmış olur.

Konut kredisi kullanılarak alınan evlerin vadesi devam ederken satılabilmesinin ilk şartı, bu evler üzerindeki ipotek işlemlerinin kaldırılmasıyla mümkün olmaktadır. İpotek işlemlerinin kaldırılması için bankaya olan borcun ödenmesi gerekmektedir. Evi alacak olan kişi, bankaya kalan borcun tamamını ödemesi durumunda evlerin üzerindeki ipotek işlemleri kaldırılacak ve satış işlemleri gerçekleştirilebilecektir.

Konut kredisi kullanılarak alınan ve vadesi devam eden evlerin satışı için değerlendirilebilecek bir diğer yöntem de evi alacak isteklilerin, devam etmekte olan kredi borçlarını üzerilerine almayı kabul etmesiyle mümkün olmaktadır. Bankayla ve kredi kullanan kişiyle anlaşma yoluna giderek evin değeri için ev sahibine ödenmesi gerekiyorsa peşinatı ödenir, bankayla da anlaşılarak borçlar isteklilere devredilir. Yukarıda anlatılan iki şekilde de konut kredisi kullanılarak alınan ve vadeleri bitmemiş evlerin satışları gerçekleştirilebilmektedir.

İlgili Konular