Banka ve Kredi Rehberi
Kosgeb Faizsiz Kredi ve Hibe Nedir? Nasıl Alınır?
Yazar: - 26 Ekim 2020
38.291
0

Kosgeb faizsiz kredi ve hibe nedir? Kosgeb sıfır faizli kredi ve hibe nasıl alınır? Kosgeb’e başvuru nasıl yapılır ve kimler başvuru yapabilir? Kosgeb hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Kosgeb kredi başvurusu

Kosgeb kredi başvurusu

Kosgeb kredi başvurusu

Kosgeb, küçük ve orta ölçekli ticari işletmelere ve yeni girişimcilere destek olmak için kurulan devlet kurumudur. Kosgeb’in bellice amacı, yeni kurulan ve işini büyütmek isteyen işletmelere parasal açıdan destek olmaktır. Kosgeb, faizsiz kredi ve hibe imkanı sunmaktadır.

Kosgeb’e Kimler Başvurabilir?
Kosgeb’e başvuracak kişilerin girişimci statüsünde olmaları gerekir. Kurumlar ise KOBİ statüsünde olmalıdır. Kosgeb’in belirlemiş olduğu iş sektörlerinde yeni ve orjinal fikirler sunarak kolay bir şekilde Kosgeb kredisi veya Kosgeb hibesi alabilirsiniz. Kosgeb başvurusu yapacak kişilerin, başvuru öncesinde iyi bir proje hazırlamaları gerekebilir.

Girişimciler, yani yeni iş yeri açacak olan kişilerin dışında kobiler de Kosgeb’e başvuru yapabilirler. Kobiler için gerekli şartlar ise şirketin herhangi bir borcunun olmaması ilk kuraldır. Özellikle vergi veya maliye borcu olmaması çok önemlidir. Kobilerin çalıştığı sektörde yer alan meslek odasına kayıt olması ve yine bu odaya herhangi bir borcunun olmaması gereklidir. Kobilerin iş yerlerinde kullandıkları cihazların ve üretimde kullanılan malzemelerin detaylı bilgileri gerekmektedir. Kobilerin kredi notlarının elverişli olması da önemlidir. Bu saydığımız durumlarda bir aksilik yoksa, kobilerde Kosgeb kredi başvurusu yapabilir ve projelerini Kosgeb’e sunabilirler.

Kosgeb Hibesi
Kosgeb üzerinden hibe almak için bir takım evrak ve bürokratik süreçler vardır. Hibeleri eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde almak istiyorsanız gerekli evrakları ve koşulları sağlamanız gerekmektedir. Kobi ya da girişimcilerin kendi başlarına almış oldukları üretim cihazları ve burada kullanılacak olan aletlerin fiyatlarını gösteren faturaların mutlaka olması gerekir.

Kosgeb hibesi sadece sıfır araç gereçler için verilir. İkinci el cihazlar için hibe verilmez. Zaten kosgeb hibe desteği yapıldığında gerekli incelemeler Kosgeb çalışanları tarafından yapılacak ve uygun görüldüğü takdirde girişimci ya da Kobi’ye verilecektir. Hibe başvurusu için profesyonel danışmanlık şirketlerinden destek almanızı öneririz.

Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kosgeb hibe ve faizsiz kredi başvuruları KOSGEB resmi web sitesi üzerinden ya da profesyonel danışmanlık şirketleri aracılığıyla yapılabilir. Danışmanlık şirketleri daha profesyonel bir başvuru yapar ve kredi veya hibe alma şansınızı arttırırlar. Bu hizmet karşılığında belli bir ücret talep ederler.

Kobi veya girişimciler başvuru yapmadan önce Kosgeb tarafından istenen belgeleri Kosgeb resmi sitesi üzerinden indirebilirler. Bu belgeler başlıca; Kosgeb eğitim sonunda verilen sertifika, kamu kurumlarından alınacak olan borcu yoktur kağıtları, kredi ve hibe için banka kredi notunu gösteren belge ve son olarak hangi sektörde faaliyet gösterileceğini içeren belge. Kosgeb hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Konular