Banka ve Kredi Rehberi
Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?
Yazar: - 29 Ağustos 2019
1.028
0

Bankaların konut kredisi hesaplama sistemi nasıl yapılır? Bankaların online konut kredisi hesaplama araçları ve konut kredisi hesaplarken dikkat edilmesi gereken hususlar.

Konut kredisi hesaplama bankadan bankaya değişebilir. Bazı ek ücretler ya da değişik faiz oranları konut kredisi hesaplarken sonuca etki edebilir. Aşağıdaki linklere tıklayarak bankalara göre konut kredisi hesaplayabilirsiniz.

Konut Kredisi Alma Şartları
Konut kredisi almadan önce bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi evin tamamının kredi ile alınamayacak olmasıdır. Kredi çekmek isteyeceğiniz konut banka tarafından ekspertiz edilir ve belli bir değer biçilir. Bu ekspertiz ücreti de banka tarafından alınır. Bu ekspertiz sonrasında belirlenen değerin yüzde 20’lik kısmı peşin olarak ödeyeceğiniz şekilde hesaplanır ve krediniz buna göre verilir.

Konut kredisi alırken kredi puanınız göz önünde tutulur. Eğer yeterli derecede kredi puanınız yoksa konut kredisi çıkmayabilir. Aynı zamanda alacağın evinde bazı kriterlere uyması gerekmektedir.

Kat İrtifakı veya Kat Mülkiyeti: Kredi alacağınız konutun kat irtifakı veya kat mülkiyeti olması gerekmektedir. Ev henüz yapım aşamasındaysa kat irtifakı, bina bitmiş ve iskan alınmışsa kat mülkiyeti tapusu alınmış olmalıdır. Kat mülkiyeti bulunmayan evler için öncelikle iskan alınmış mı diye kontrol yapmak gerekir. Kat mülkiyetine geçmek için iskanın alınması gerekmektedir. Bu konuyla alakalı bilgiyi de belediyenizden alabilirsiniz.

Konut kredisinde evin yaşının çok önemi bulunmamaktadır. Eğer alacağınız ev, çekmiş olduğunuz kredi borcunu karşılıyorsa konut kredinizi alabilirsiniz. Kredi çekeceğiniz evin en az %80’lik kısmı bitmiş olması gerekir. Eğer alacağınız konut yapım aşamasındaysa ve projeye yeni başlanmışsa ancak o konutu yapan firmanın anlaşmalı olduğu bankalardan kredi çekmeniz mümkündür.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?
Ödenecek kredi faizi her taksit döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanmaktadır. Ödeme planı gerçekleştirirken kalan konut kredisi anapara tutarı konut kredisi faiz oranıyla çarpılır. Aylık ödemeler sabitlenir ve konut kredisi taksit tutarı belirlenir. Her ay ödenecek olan konut kredisi faizi aylık taksitten düşüldükten sonra kredi anapara ödemesi yapılır. Kalan anapara tutarı her taksit ödemesinde azalır ve ödenecek olan konut kredisi faizi de her taksitte azalır.

Konut Kredisi Hesaplama Siteleri
Hesapkurdu: Hesapkurdu üzerinden konut kredisi hesaplamak için buraya tıklayınız.
Enuygun: Enuygun üzerinden konut kredisi hesaplamak için buraya tıklayınız.
Hangikredi: Hangikredi üzerinden konut kredisi hesaplamak için buraya tıklayınız.

İlgili Konular