Banka ve Kredi Rehberi
KOBİ’lere Konut Kredisi Veriliyor Mu?
Yazar: - 15 Kasım 2019
592
0

Bankalar, hem bireysel müşterilerine hem de kurumsal nitelikteki müşterilerine finansal anlamda hizmet veren ve kredilendiren kuruluşlardır. Bankaların verdikleri her krediden alacakları faiz getirisi kendilerine kazanç sağlayacaktır.

Fakat isteyen herkes ve kurum, bankanın çeşitli kitlelere yönelik hazırlamış olduğu özel kredilerden istediği için başvuruda bulunamaz ve istediği krediyi kullanamaz.

KOBİ: KOBİ, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler anlamına gelmektedir ve bankalardan kredi kullanırken, diğer banka hizmetlerinden faydalanırken bireysel müşteriler gibi işlem görmezler. KOBİ’ ler bankaların ticari müşteri sıfatıyla hizmet sunduğu ve kredi hazırladığı müşterileri arasındadır ve ancak bankanın ticari müşterilerine yönelik olarak hazırlamış olduğu kredilerden faydalanabilecektir.

Konut kredileri bireysel müşterilerin ev sahibi olabilmeleri amacıyla bankalara başvuruşa bulundukları, uzun vadeli krediler olmaktadır. Dediğimiz gibi yalnızca bireysel müşterilere verilen bu krediler, eğer başvurması durumunda KOBİ’ ler için hazırlanmayacaktır. KOBİ’ lerin konut kredisi kullanamamasının temel nedeni, bankaların ticari müşteri sıfatıyla hizmet sunumu gerçekleştirdiği kitle içerisinde yer almasıdır.

KOBİ’ lerin Faydalanabildikleri Krediler
Bankalar, KOBİ sıfatıyla hizmet verdikleri müşterilerine malzeme alımı, ekipman temini gibi konulard hizmet vermektedirler ve KOBİ’ ler bu amaçlar dahilinde bankalardan kredi kullanabileceklerdir. Ticari nitelikte olan bu krediler, kredi başvurusunda bulunan KOBİ’ ler tarafından derinlemesine incelendikten, faiz oranları bankalar arasında değerlendirmeye tutulduktan sonra kullanılmalıdırlar.

KOBİ’ lerin de kredi kullanabilmeleri için bankaların aradığı bir takım şart bulunmaktadır. Bunların başında işletmelerin aynı bireysel müşterilerde olduğu gibi kredi skorları incelenmektedir. Kredi skoru iyi durumda olan KOBİ’ ler bankalara hizmet alımı konusunda başvuruda bulundukları zaman bankanın yapılan başvuruları reddetme olasılığı çok düşük olacaktır. KOBİ’ lerin iyi durumda olan kredi skorları, geçmiş finansal faaliyetlerinde bir sorun yaşamadıkları ve gelecekte kullanacakları kredilerde de bir sorun yaşamayacaklarına işaret etmektedir.

Kullanılabilecek olan krediler değerlendirilirken önce müşterisi olunan bankadan teklif alınması daha iyi olacaktır. Daha sonra piyasadaki diğer bankaların da aynı kredi türü için teklifte bulundukları faiz oranları ve diğer masraflar belirlenerek karşılaştırılmalıdır. Maliyet olarak en uygun olan kredilerin tercih edilmesi, KOBİ’ lerin amaçlarına giderken ihtiyaç duydukları fonu banka kredisi yoluyla finanse etmelerini ve aynı zamanda diğer olasılıklara oranla daha düşük maliyetlerden almalarını sağlayacaktır.

İlgili Konular