Banka ve Kredi Rehberi
Kimler Konut Kredisi Alamaz? Alamama Sebepleri
Yazar: - 28 Kasım 2019
1.342
0

Ev almak isteyenlerin sıklıkla kullandığı finansman yöntemleri arasında bulunan konut kredileri, bankaların müşterilerinin ev alabilmeleri için oluşturdukları, uzun vadeli kredilerdir.

Kişiler, kendilerinin de bir evleri olması için evin fiyatını karşılayacak kadar birikimleri olmaması durumunda sıklıkla konut kredilerine başvuruda bulunmaktadırlar.

Bankaların hizmet kuruluşu olduğu ve sunduğu hizmetlerin geri dönüşündeki faiz eklentisiyle gelir elde ettiği bilinmektedir. Yani bankalar, kredi vermeleri taktirde verdikleri paranın kendilerine geri dönmesini ve kazanç elde etmeyi beklemektedir. Bu yüzden banka tarafından “kredi verilmesi uygun görülmeyen” kimseler, bankaların sunduğu konut kredilerinden faydalanamayacaklardır. Konut kredilerinden faydalanamayacak olanlar aşağıda detaylı şekilde anlatılmaktadır.

Konut Kredisini Alamama Nedenleri
Bankalar, hazırlamış oldukları tüm krediler için kredi başvurusunda bulunanlarda ilk olarak 18 yaş şartına bakmaktadır. 18 yaşına gelmemiş bireylerin zaten bankaların sunduğu hizmetlerin çoğundan faydalanma olanakları bulunmamaktadır. Hatta çoğu banka konut kredisi gibi yüklü miktardaki krediyi vermek için kişilerde 20 yaş sınırını aramaktadır. Fakat yaş konusunda bazı durumlarla birlikte esneklikler yaşanabilmektedir. Açıklamak gerekirse kişilerin 18 yaşında olması ve askerliklerini yapmamış olması durumunda, ekonomik anlamda kredilerin altından kalkabilecek olması banka tarafından onaylanırsa kişilerin konut kredisi kullanmalarının önü açılmış olur.

Aynı zamanda eş muvafakatnamesi imzalamak da konut kredilerinin verilmesi için aranan şartlar arasındadır. Evli çiftlerde konut edinimi için ortak bir karara varılamaması ve eş muvafakatnamesi gibi belgelerin imzalanmaması durumunda kişilerin başvuruda bulundukları konut kredilerini kullanma olasılıkları bulunmamaktadır. Konut kredisi başvurusunda bulunacak olanların eşlerini de konut alımı konusunda ikna etmeleri, bankanın krediye onay vermesi için gerekli olan temel değişkenlerdendir.

Konut Kredisi Onayı İçin Aylık Düzenli Gelir Gerekmektedir
Aylık düzenli gelir durumu, bankaların sunduğu her hizmet sırasında kişileri değerlendirme aşamasında göz önünde bulundurduğu bir değişkendir. Kredilerde, aylık kredi vadesi kişilerin aylık gelirlerinin yarısını geçmeyecek şekilde kredi sunumuna müsaade edilmektedir. Yani kişilerin aylık gelirlerinin 4 bin TL olması durumunda kullanabilecekleri kredi tutarı aylık olarak 2 bin TL’ yi geçemeyecektir. Aynı şekilde, halihazırda kullanılmış ve ödenmekte olan kredilerin varlığı da konut kredisi başvurusunda bulunanların kredilerinin onay almasında önemli değişkenler arasındadır. Ödenmekte olan kredilerin tutarı zaten kişilerin aylık gelirlerinin yarı seviyesinde ise yeni başvurulan konut kredisi için kişilere onay verilmeyecektir.

Kişilerin belgeleyebildikleri ek gelirlerinin olması, alabilecek oldukları konut kredilerinin limitlerinde artış sağlayabileceği gibi bankanın konut kredisi başvurusunu gelir yetersizliği nedeniyle reddetmesi durumunda bankaya belgelenebilecek olan ek gelirlerin beyanı, başvurulan kredilerin onaylanmasını sağlayabilecektir.

Finansal Geçmişin Konut Kredisi Başvurusuna Etkisi
Bankalar yazının başında belirtildiği gibi sundukları hizmetlerin kendilerine geri dönmesiyle gelir ve kar elde eden kuruluşlardır. Bankadan hizmet alımından sonra yapılacak olan ödemelerin düzenliliği ve devamlılığı, daha sonra başvuruda bulunulacak olan yeni hizmet taleplerinde bankaların kişileri daha olumlu değerlendirmelerini sağlayacaktır. Aksi durumda ise kişilerin daha önceki kredi ve benzeri banka hizmetlerini geri ödeme performansları değerlendirilirken, kişilerin geri ödeme süresinde istikrarlı olmadıkları, borçlarına sadık olmadıkları ya da borçlarını daha önce belirlenen sürelerde ve zamanda ödemedikleri gibi durumlarla karşılaşılırsa bankalar, hizmet başvurularını reddedecektir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ