Banka ve Kredi Rehberi
Kentsel Dönüşüm Kredisi Alınabilecek Bankalar
Yazar: - 03 Aralık 2019
1.731
0

Kentsel dönüşüm tanımı, ülkemizin deprem kuşağında bulunması, daha önce meydana gelen depremlerde hasar almış yapıların çokluğu ve eski binaların yaşam ömürlerini doldurmuş olmaları nedeniyle popülerliğini koruyan bir kavram olmaktadır. Kentsel dönüşüm kredileri, dayanıksız ve yenilenmesi gereken yapıların yenilenmeleri için bakanlıkla anlaşmalı bankaların verdiği kredilerdir.

Kentsel dönüşüm kredilerinden faydalanarak sahibi oldukları yapıları yenilemek isteyenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın lisansladığı kuruluşlara konuyla ilgili olarak başvuruda bulunacaklardır. Bu kurumlara başvuruda bulunmanın amacı, kurumların kentsel dönüşüme dahil edilmek istenen yapılar hakkında risk raporu oluşturacak olmalarıdır. Lisanslı kuruluşlara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın internet sitesinden ulaşılabilmektedir. Risk raporu oluşturmak için yetkili olan kurumlara başvuruda bulunmak adına, binada oturan herkesin başvuruda bulunma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Binada oturan bir kişinin yapacağı başvuru, binanın risk raporunun oluşturulması için yeterli olacaktır. Bina risk raporunun oluşturulmasından sonra bakanlığın da bu raporları onaylaması gerekmektedir ancak daha sonra bakanlıkla anlaşmalı olan bankalardan kentsel dönüşüm kredisi kullanılabilecektir.

Kentsel Dönüşüme Giren Binalar
Binaların kentsel dönüşüme dahil edilip bu kapsamda yıkılması ve alakalı kredilerden faydalanmak için, 6306 sayılı Afet Riskki Altındaki Alanların Dönüştürülmesi kanunu kapsamında riskli olarak belirlenmeleri gerekmektedir. Kanun kapsamında ve yetkili kurumların riskli olarak belirledikleri, daha sonra bakanlığında kentsel dönüşüme dahil edilmesi onaylanan evler, bu kapsamda yıkılabilecektir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın depreme dayanıksız ve riskli konutlara yönelik oluşturduğu kenstel dönüşüm hareketi sayesinde, olası bir deprem durumunda yıkılma riski bulunan ve kullanma ömrünü tamamlamış yapıların yenilenmesinde devlet desteğinden faydalanma imkanı bulunmaktadır. Devlet destekli kentsel dönüşüm kredilerinden faydalanmak isteyenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ yla anlaşmalı olan, aşağıda verilen bankaların kredi kampanyalarıyla ilgilenebilirler.

1- AKBANK T.A.Ş.
2- ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
3- ALTERNATİF BANK A.Ş.
4- DENİZBANK A.Ş.
5- QNB FİNANSBANK A.Ş.
6- TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
7- TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
8- ING BANK A.Ş.
9- KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
10- TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
11- TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
12- TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
13- ŞEKERBANK T.A.Ş.
14- TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O
15- YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
16- T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

Vakıf Bank Kentsel Dönüşüm Kredisi
Yukarıda belirtile, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüme dahil edilebilir olduğu onaylanan yapılar, devlet destekli Vakıf Bank kentsel dönüşüm kredilerinden faydalanabileceklerdir.

Kentsel dönüşüm kredilerinden faydalanmak isteyen hak sahiplerinin faydalanabilecek oldukları faiz destekli kredi tutarı maksimum olacak şekilde 125 bin TL dir. Aynı bina içerisinde birden fazla dairesi olan kişiler ise maksimum 5 daire için faiz destekli kredi kullanabileceklerdir ki bunun değeri de 625 bin TL olacaktır.

Vakıfbank’ tan kullanılacak kentsel dönüşüm kredilerinde faiz destekleri, kredinin kullanılacağı binaya göre de değişiklik göstermektedir. Açıklamak gerekirse, standart konutlar için devlet tarafından verilecek olan faiz desteği %4 (aylık % 0,33), B sınıfı enerji verimliliği olan yapılar için verilen faiz desteği yıllık %4,5( aylık %0,37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikası olan yapılar için verilecek olan faiz desteği yıllık %5 (aylık olarak % 0,41) olacaktır. Kentsel dönüşüm işyeri kredilerinden ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın vereceği faiz desteği, standart bireysel iş yerleri için yıllık olarak % 3 (aylık % 0,25), B sınıfı verimlilik sertifikasına sahip işyerleri için yıllık olarak % 3,5 ( aylık 0,29), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip olan işyerleri için faiz desteği yıllık olarak %4 (aylık olarak % 0,33) olacaktır. Kentsel dönüşüm kredisi kullanmak isteyen hak sahiplerinin faiz destekli konut kredilerinde faydalanabilecekleri vade maksimum 10 yıldır. Bireysel işyeri kredilerinde vade 7 yıla inmektedir.

Şekerbank Kentsel Dönüşüm Kredisi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşmalı, kentsel dönüşüm kredisi veren bankalardan biri olan Şekerbank, uygun faiz oranı ve uzun vadeli kentsel dönüşüm kredisi fırsatıyla, binasını kentsel dönüşüme dahil edeceklerin ilgisini çeken bankalar arasındadır. Vade bakımından, bankadan kentsel dönüşüm kredisi kullanacak olanlar 12 aydan 120 aya kadar olan vade aralığından faydalanabilmektedirler. Şekerbank’ ın verdiği devlet destekli kentsel dönüşüm kredisinin faiz oranı da % 0,91 oranındadır ki bu faiz oranı da diğer bankaların sunduğu faiz oranlarına kıyasla oldukça avantajlıdır. Bankanın, kentsel dönüşüm kredisi başvurusunda bireyleri değerlendirmesinden sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın değerlendirmesinden de olumlu yanıt alınmasından sonra krediler hazırlanacaktır.

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi
Devlet destekli kentsel dönüşüm krdisi veren bankalardan olan Denizbank, oluşturduğu kentsel dönüşüm kredilerinin uygun faiz oranlarıyla, konuyla ilgili olan kişilerin ilgisini üzerinde topluyor. %0,58 oranından başlayan uygun faiz oranlarıyla oluşturduğu kentsel dönüşüm kredileri, kredi kullanacak olanların rahat bir nefes almalarını sağlıyor. Kredi kullanacak istekliler, dilerlerse 2 yıl süresince anapara ödemesinde bulunmuyorlar. Faiz oranları; 0-24 ay vadeli olarak kullanılacak olan kentsel dönüşüm kredileri için % 0,58 iken bu oran 25-36 ay vadeyle kullanılacak olan kentsel dönüşüm kredilerinde %0,64 olanında olmaktadır. 37-60 ay vadeli kullanılacak kentsel dönüşüm kredilerinde faiz %0,68; 61-120 ay vade ile kullanılacak olan kentsel dönüşüm kredilerindeki faiz %0,86 olacaktır.

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi
Riskli bölgede ve riskli olarak belirlenen yapıların yenilenmesi için kentsel dönüşüm kredisi veren bankalardan olan Akbank, %0,33 oranından başlayan faiz oranlarıyla kentsel dönüşüm kredisi hazırlamaktadır. Akbank’ tan kullanılacak olan kentsel dönüşüm kredisinin maksimum vade sayısı 120 ay olarak belirlenmiştir. 125 bin TL’ ye kadar finansman ihtiyacı, bankanın sunduğu kentsel dönüşüm kredisi aracılığıyla sağlanabilecektir. İsteyenler, 24 ay sabit taksitli, faiz ödemesiz kentsel dönüşüm kredisi için Akbank şubelerine başvurabilecekledir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımları
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşmalı olan T.C. Ziraat Bankası’ ndan, kentsel dönüşüme konu olan ve yıkılacak evlerdeki kiracılar, ev sahipleri, binadaki işyeri sahipleri dahi, bankanın verdiği devlet destekli kira ve taşınma yardımından faydalanabilmektedirler.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ