Banka ve Kredi Rehberi
Gençlere Verilen Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?
Yazar: - 01 Aralık 2019
1.533
0

Günümüz ekonomik koşullarında evlenmek, ev bulmak ve evin içini döşemek, çeyiz hazırlamak gibi evlilik için elzem olan şeylerin gerçekleştirilmesinde hiçde azımsanmayacak kadar para harcanmaktadır.

Evliliğin hazırlık aşamasında oluşan bu giderlerin karşılanması bazen mümkün olmamaktadır ve evlenme niyetinde olan bazı çiftler bu nedenlerden dolayı planlarını ileri tarihlere atmaktadırlar.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığınca, yeni evlenecek olan genç çiftlerin mali yetersizliklerden dolayı planlarını diledikleri zaman gerçekleştirebilmeleri için, devlet destekli evlilik kredisi sunulmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ nın sunmakta olduğu evlilik kredilerini almak isteyen çiftlerin, bakanlık tarafından aranan şartları sağlamaları gerekmektedir. Faizsiz şekilde sunulan evlilik kredileri, evlenmek isteyen genç çiftlerin evlilik hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri için hazırlanmış kredilerdir.

Evlilik Kredileri Nasıl Alınabilir?
Devlet teşviki, T.C. Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından oluşturulduğu için, kredi kullanacak olan kişilerin öncelikle bu kurumlara başvuruda bulunmaları istenmektedir. Yazının devamında verilecek olan şartları sağlayanlar ve kredinin oluşturulması için istenen belgeleri sağlayan kişiler, kredi kullanmak için kamu bankalarına başvuruda bulunabileceklerdir.

Evlilik Kredisinden Faydalanmak İsteyenlerde Aranan Şartlar
– Evlilik kredisine başvuracak olan çiftlerin yaşlarının 18 ile 24 arasında olması aranmaktadır.
– Üniversite mezunları için evlenme yaş aralığı 27’ e çekilmiştir.
– Evlilik kredisinden faydalanabilmek için başvuru sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında bulunmaları aranmaktadır.
– Türk Ceza Kanunu’ nda belirtildiğince ağır suçlardan birinden dolayı yargılanmamış olunması gerekmektedir.
– Başvurularda, kişilerin maddi yönden bu kredilere ihtiyaç duyduklarını belirten beyanlarda bulunulmalıdır. (kirada oturulduğu, düzenli bir gelirin bulunmadığı ya da öksüz olunması gibi)
– Kredi şartları gereğince, evlilik kredisi kullanan çiftler, krediyi kullandıkları ilk yıl, herhangi bir geri ödemede bulunmayacaklardır.
– Yetimhanede büyüyen bireyler için 2 yıl daha fazla vade imkanı sağlanmaktadır.
– Evlilik kredisi alacak olanlar, maksimum olarak 48 aylık vadelerden faydalanabileceklerdir.
– Evlilik kredileri, maksimum olarak 10 bin TL’ ye kadar oluşturulmaktadır.

Evlilik Kredisi Başvurusunda Bulunacak Olanların Sağlamaları Gereken Evraklar
– Evlilik kredisinin oluşturulabilmesi için aranan şartların çiftlerin ikisinde de bulunması gerekmektedir. Kredinin oluşturulabilmesi adına gereken belgelerin de çiftlerin ikisinin de sağlaması gerekecektir.
– Nüfus cüzdanı fotokopisi
– Gelir belgesi
– İkametgah belgesi
– Adliyeden ya da e-devletten alınabilecek olan temiz sicil kaydı
– Evlenme dairesinden alınacak olan evlilik başvuru belgesi
– Yetimhanede büyüyenlere ayrıca imkan sağlanacağı için bu kimselerin yetimhaneden alacakları belgeler
– Kirada oturanların kira kontratlarının fotokopisi
– Evlilik kredisi vermek için bankalar, kredi alacak çiftlerden kefil göstermelerini isteyebilmektedirler.
– Devletten %20 katkılı ve faizsiz evlilik kredisi kullanmak isteyenlerin, yukarıda daha önce açıklanmış olan şartları yerine getirmiş olmaları ve hemen yukarıda verilen belgeleri sağlamaları gerekmektedir.
– Evlilik kredisi kullanacak olanların krediyi alabilmeleri için ilk evliliklerini yapıyor olmaları şart aranmaktadır. Tüm şartlar ve istenen belgeler sağlandıktan sonra devlet bankalarına evlilik kredisi başvurusunda bulunulabilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ