Banka ve Kredi Rehberi
Findeks Kredi Skoru Hesaplama Nasıl Yapılır?
Yazar: - 23 Ekim 2020
707
0

Findeks kredi skorları, bankaların müşterilerini, hizmet sunumundan önce değerlendirme altına aldıklarında değerlendirme ölçütü olarak kullandıkları en güçlü araçlarıdır.

Findeks kredi skorları, kişilerin daha önceki finansal hareketlerine ve borç geri ödeme durumlarına göre şekil alan, Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanan puanlardır.

Kredi Kayıt Bürosu’ na üye olan bankalar, Findeks puanlamalarının oluşturulması ve kişilerin finansal geçmişlerinin kayıt altına alınması için finansal verileri KKB’ ye iletir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB), gelen verileri Findeks sistemi ile işleyerek anlamlı veriler haline getirir ve bankaların hizmetine sunar. Findeks puanları 0 ile 1900 arasında değişen puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi içerisinde farkı gruplar bulunmaktadır ve puanları 1500 den yüksek olan kişilerin kredi kullanımına bankalar tarafından müsaade edilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
Kredi Kayıt Bürosu’ nun hesaplama aracı olan Findeks’ te kredi skorlarının öğrenilmesi aslında çok kolay. Findeks.com adresinden ulaşılabilecek Findeks’ in resmi sitesinde yapılacak sorgulama ile kişiler sahip oldukları kredi skorlarına erişmiş olacaklardır.

Sistem üzerinde sorgulamada bulunmak için sisteme üyeliğin gerçekleştirilmiş olunması gerekmektedir. Sisteme üye olmak için herhangi bir ücret ödemesinde bulunmaya gerek bulunmamaktadır. T.C. kimlik numarası ve kimlik bilgileri ile aktif kullanılmakta olan cep telefonu numarası girilerek sisteme üyelik işlemleri gerçekleştirilebilecektir.

Üyelik İşlemlerinin Ardından
Kredi skoru sorgulaması sırasında kişilerin sisteme kayıt oluştururlarken girdikleri telefon numaralarına bir doğrulama kodu gönderilecektir. Doğrulama kodundan ulaşılacak pencereden kredi skoru sorgulama ekranına ulaşılacaktır.

Sorgulama ekranında kişilerin sorgulama işlemleri için hangi ödeme yöntemini tercih edeceklerini işaretleyecekleri bir alan bulunmaktadır. Ödeme işleminin seçilmesi ve gerçekleştirilmesinden sonra kişilerin kayıtlı cep telefonlarına SMS şeklinde bilgilendirme mesajları iletilecektir.

Sorgulama işlemlerinin tekrarlanması dışında Findeks’ e üyelik için bir ücret ödenmesi gerekmemektedir. Findeks üyeliğinin kaldırılması için 444 4 552 numaralı telefon numarası aranarak talep iletiminde bulunulabilir.

Kredi Skoru Kaç Olmalı?
Bankaların sunduğu hizmetlerden faydalanabilmek adına kişilerin Findeks kredi skorlarının 1500 ve üzeri değerde olması gerekmektedir. Kişilerin kredi skorlarının ulaşabileceği en yüksek değer 1900 olduğundan 1500 ve 1900 arasında olan kredi skorları kişilerin banka hizmet ve avantajlarından faydalanabilmeleri adına yeterli olmaktadır.

Sıfır kredi skoruna sahip bireyler, daha önce bankalarla temasa geçmedikleri için puanları sıfır olarak görünmektedir. 0 ile 1499 arasında kalan bir puana sahip olan bireyler, banka hizmet ve fırsatlarından faydalanmaları sırasında sorunlarla karşılaşabilirler.

İlgili Konular