Banka ve Kredi Rehberi
Evin Gerçek Değeri Nasıl Belirlenir? Fiyatların Belirlenmesi
Yazar: - 29 Kasım 2019
445
0

Satın almak istenen evlerin değerlerini tespit etmek, evleri değerinin çok daha üstünde bir fiyattan pazarlamaya çalışan emlakçılara ya da ev sahiplerine karşı temkinli olmak adına gereklidir.

Satın almak istenen evlerin fiyatlarını evlerin çevresi ve evlerin yapısal özellikleri belirlemektedir. Satın almak istenen evlerin bulundukları konum, merkezilik, yapıların yaşı ve özellikleri gibi değişkenler, evlerin değerlerinde artış ya da değişme olmasına direk etkisi olan parametrelerdir.

Evlerin Fiyatlarının Belirlenmesi
Evlerin fiyatları belirlenirken baz alınabilecek birçok değişken bulunmaktadır. İlk olarak evin emsallerine bakarak satın alınacak evlerin ortalama değeri tespit edilebilecektir. Satın almak istenen evlerle aynı konumdaki ve benzer özellikteki evlerin internet üzerinden ya da emlakçılar kanalıyla araştırılması sonrası satın almak istenen evlerin fiyatları hakkında bilgi sahibi olunacaktır.

Evlerin kira bedelleri üzerinden de fiyat değerlendirmesinde bulunmak mümkün olmaktadır. Açıklamak gerekirse, Türkiye’ de ev fiyatları, evlerin kira bedellerinin 180 ile 200 katı arasında değişmektedir. Genel olarak evlerin fiyatları, kira bedellerinin 214 katı olmaktadır. Bu demek oluyor ki kişilerin ev alması durumuna kendilerine geri dönüş süresi 18 yıl olacaktır. 18 yıl, ortalama evler için verilen bir süre iken daha lüks ve pahalı evlerin geri dönüş süreleri 30 yıla kadar çıkabilmektedir. Örnek üzerinden açıklamak gerekirse kişilerin bina için ödemeleri gereken taksit giderleri 1500 TL iken evlerin değeri de 1500* 214 şeklinde hesaplanabilecektir. Ortalama olarak bulunan bu değerleri evlerin yaklaşık değerlerine ulaşılmasını sağlayacaktır. Evlerin gerçek değerleri araştırılırken kiralarda meydana gelecek artışların da hesaba katılması, daha doğru değerlere ulaşılmasını sağlayacaktır.

Evlerin Konumları İncelenerek Değer Belirlemek
Evlerin konumları da evlere fiyat biçilmesinde rol oynayan önemli değişkenlerdendir. Evlerin şehir merkezinde ya da şehir merkezine yakın olması, ulaşım imkanlarının çeşitli olması; metro, vapur, otobüs hatlarına olan yakınlık, evlerin manzaraları; deniz, dağ, ova manzarası, evlerin bulunduğu mahalle ve sokakların varlığı bile evlerin fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda konum olarak evlerin değerlerini tespit ederken, satın alınmak istenen evlerin yakınında yer alan ve benzer nitelikteki evlerin fiyatları da fiyat tespit değişkeni olarak kullanılabilmektedir.

Emlakçılar Aracılığıyla Fiyat Belirlemek
Emlakçılar aracılığıyla da evlerin yaklaşık fiyatları tespit edilebilmektedir. Evlerin değerini tespit etmeleri için başvurulan emlak ofisleri evlerin iç yapılarını ve diğer değişkenlerini göz önünde bulundurmadan yalnızca metre kare üzerinden işlem yapacaklardır. Emlakçılardan alınacak olan bu değer evlerin tam doğru fiyatı olmasa da yaklaşık değer olarak kullanılabilmektedir.

Evlerin Değerlerini Eksperlerin Belirlemesi
Almak istenen evler bankalardan konut kredisi çekilerek alınacaksa bankalar, evlerin değerlerinin belirlenmesi için uzman kişileri( eksper) görevlendirecektir. Eksperler, evlerin fiyatlarının belirlenmesinde rol alan birçok değişkeni göz önünde bulundurarak fiyat belirleme işleminde bulunacaklarından uzmanların verdiği değerlere güvenilebilir. Fakat bazı durumlarda eksperler de evlere, satın alınacak evlerin emsaline oranla çok daha düşük oranlarda değer biçebilirler. Bu gibi durumlarla karşılaşılırsa kredi kullanacak olan kişiler, kredi alacakları bankaya itirazda bulunma hakkında ve evin değerinin yeniden hesaplanmasını talep etme hakkında sahiptirler. Bankanın incelemeleri sonucunda kişilerin haklı görülmesi ve evlere emsallerine oranla daha farklı değerlerin biçilmiş olduğu fark edilirse bankalar evler için yeniden fiyat belirleyebiliyorlar.

Yukarıda anlatılan yollar dışında evlerin fiyatlarının değişmesinde ve fiyat belirlemesinde kullanılabilecek olan parametreler aşağıda liste şeklinde verilmektedir.

  • Evlerin merkeziliği, merkeze yakınlığı ve uzaklığı
  • Ulaşım olanakları ve ulaşım imkanlarının çeşitliliği
  • Binanın yaşı
  • Dairelerin ışık alan cephede yer alması
  • Dairenin ara katta bulunması
  • Binada asansör bulunması
  • Binanın, sitenin havuzu olması
  • Binanın hakim olduğu manzara
  • Spor alanı, hamam ve sauna gibi ortak kullanım alanlarının varlığı evlerin fiyatları üzerinde değişime neden olan faktörlerdir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ