Banka ve Kredi Rehberi
Eşimin Kredi Notu Beni Olumlu Olumsuz Etkiler Mi?
Yazar: - 18 Ekim 2020
216
0

Bankalara sundukları hizmetleri kullanma için başvuruda bulunulduğunda kişiler, banka tarafından mercek altına alınırlar ve hizmetlerin sunumunda ve sunumundan sonra doğabilecek olası sorunlar varsa, saptanmaya çalışılır.

Bankaların bu araştırmaları, kendilerini oluşabilecek finansal risklerden koruma altına almak amacıyla yürütülmektedir. Kişilerin finansal geçmişlerine göre şekil alan kredi skorları, bankanın sunduğu hizmetlerden faydalanmaları için önemli parametrelerden olduğu gibi bu hizmetlerin sunumunda bankalar, kişilerin farklı özelliklerini ve ailelerini de mercek altına almaktadır.

Başvurulan kredinin cinsi, kişilerin derinlemesine araştırılmasına gerek olmayacak ölçüde küçükse ve kişilerin kredileri kullanmalarında herhangi bir engelleri bulunmuyorsa bankalar başvurulan, küçük tutarlardaki ihtiyaç kredisi ve benzeri kredilere onay vereceklerdir. Fakat bankadan talep edilen kredinin boyutları konut kredisinde olduğu gibi yüksek meblağlardaysa kişiler iyice araştırılmaktadırlar. Bu araştırmalar sırasında kişilerin geçmişteki hareketleri incelendiği gibi kişiler eğer evlilerse eşleri de mercek altına alınır ve finansal geçmişleri incelenir.

Eşlerin Kredi Notlarının Düşük Olması Durumunda
Kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi skorları ve gelir durumları ile hane halkı geliri yeterliyken, başvurdukları kredileri alabilmek için yeterliyken kişilerin eşlerinin kredi skorlarının düşük olduğu durumlarda bankalar büyük olasılıkla başvurulan kredileri onaylayacaktır. Krediyi alacak kişinin kredi notunun yeterli olması ve aylık düzenli gelirinin kredi geri ödemelerini karşılamak için yeterliyse bankanın kredi vermek için aradığı şartlar sağlanmış anlamına gelmektedir.

Eşler Yasal Takip Altındaysa
Kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi skorlarının sorunsuz ve krediyi alabilmek için yeterli, aylık düzenli gelirlerinin kredi vadelerini karşılayabilecek düzeyde olması durumunda bankalara başvurulan kredilerin onay alması büyük ihtimaldir. Kişilerin evli olduğu varsayımıyla düşünmek gerekirse hane içerisindeki tüketicilerin sayısında artış yaşanacak; banka eşlerin çalışıp çalışmadığı gibi değişkenlere de bakacaktır.

Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunulan banka, kişileri değerlendirdiği gibi kişilerin eşlerini de mercek altına almaktadır. Daha önce yasal takibe alınmış eşler, kişilerin başvuruda bulundukları kredilerin onaylanmasında sorun teşkil edebilmektedir.

Zaten kredi için başvuran kişinin kredi skorunun incelenmesi ve geçmişine mercek tutulması bankaların standart olarak uyguladıkları bir araştırma yöntemidir. Eşlerden ikisinin geçmişinde de yasal takibe alınma gibi bir durum bulunmuyorsa başvurulan kredinin onay alması muhtemeldir.

Kredi Onayı Almada Hane Halkının Etkisi
Bankalardan konut kredisi gibi yüklü miktarlarda kredi başvurusunda bulunulduğunda kişiler derinlemesine incelenirler ve araştırılırlar. Konut kredilerinde tapunun ortak alınacak olmasından dolayı kişilerin eşleri de kredi için inceleme altına alınır; eşlerin gelirleri ve kredi skorları kredi için belirleyici unsurlardandır.

Aynı zamanda aile içinde gelir elde etmekte olan diğer bireyler de mevcutsa bu kişiler de bankaya hane gelirine katkıda bulunan bireyler olarak gösterilip krediyi onayı alma olasılığı yükseltilebilir.

Fakat bankaya hane gelirine katkı yaptıkları gerekçesiyle gösterilen bireylerin kredi skorları, istenmekte olan kredinin onaylanmasında ya da onaylanmamasında belirleyici rol oynamaktadır. Aile içerisinde düzenli bir geliri olsa bile kredi skoru düşük kişiler varsa bu kişilerin bankaya bildirilmemeleri daha iyi olacaktır.

İlgili Konular