Banka ve Kredi Rehberi
Ekspertiz Sırasında Yaşanabilecek Sorunlar Nelerdir?
Yazar: - 18 Ekim 2020
315
0

Günümüzde, kişilerin uzun zaman önce ev almak için oluşturmaya başladıkları birikimlerinin olmaması durumunda ki böyle bir fon oluşturan kişiler sayılıdır, satın almak istenen evlerin ve konutların finanse edilmesi için başvurulan ve kullanılma sıklığı en yüksek olan finansman yöntemi konut kredisi ve mortgage kredileridir.

Ev almak isteyenlerin, hayallerindeki evlere ulaşmak için kullanacakları konut kredilerini ve mortgage kredilerini kullanabilmeleri için bankaların bir takım şartları bulunmaktadır.

İşte O Şartlar; Kişilerin kredi skorlarının temiz olması, krediyi kullanacak kişilerin finansal geçmişlerinde kredi kullanmalarına engel olacak bir olayın yaşanmamış olması, kredi kullanacak kişilerin kredi vadelerini ödeyebilecek düzeyde gelire sahip olması gibi değişkenler, bankalar tarafından kredi başvurusunda bulunan kişilerde aranan özelliklerdendir.

Konut kredisi kullanacak olanların bu şartları sağlaması durumunda bankanın yetkilendireceği ekspertizler, kişilerin almak istedikleri evlere giderek evleri için değer belirlemektedirler ki bankadan alınabilecek maksimum kredi tutarı, eksperlerin belirleyeceği değerlerle doğrudan alakalı olmaktadırlar.

Kredi başvurusunda bulunanların, ekspertiz sırasında karşılaşabilecekleri bazı olumsuz durumlar olabilmektedir ve yazımızda, konut kredisi başvurusunda bulunanların ekspertiz aşamasında karşı karşıya kalabilecekleri olumsuz durumlara değineceğiz.

Ekspertiz Değerinin Beklenmedik Bir Değer Çıkması
Ekspertiz aşamasında karşılaşılan sorunlardan en sık yaşananı, ekspertiz değerlerinin evin değerinden düşük çıkması sorunudur. Ekspertiz sırasında bu gibi sorunların yaşanması genellikle kredi başvurusunda bulunan kişilerin bankadan daha fazla kredi kullanmak amacıyla evin değeri için abartılı değer beyanında bulunmuş olmalarıdır.

Abartılı fiyat beyanında bulunmanın başlıca nedeni, bankaların konut kredisi oluştururken evlerin değerinin tamamı için değil, ancak %70’ i için konut kredisi oluşturuyor olmalarıdır. Ellerinde %30’ luk kısmı peşin olarak bulundurmayan kişiler, kredi başvurusunda bulundukları evler için daha yüksek tutarlarda kredi başvurusunda bulunmaktadırlar.

Evlerin fiyatı için abartılmış beyanda bulunulsa bile banka, kredi oluştururken ekspertiz değerlerini baz alacaktır ve kişilerin belirttikleri değerlerin bir anlamı kalmayacaktır. Düşük olasılıkla da olsa eksperler, evlerin emsallerine göre daha düşük değerler belirleyebilmektedirler.

Bu durum karşısında evi alacak olanlar gerçekten zor durumda kalabileceklerinden bankayla tekrar temasa geçmekte ve krediyle alacak oldukları evlerin emsallerinin daha yüksek değerlere sahip olduğunu bankaya kanıtlamaları, evlerin ekspertiz değerinde değişim yaşanmasını sağlayabilmektedir.

Konutların Kaçak Yapılmış Olmaları
Konutların ana projelerine sadık kalınmadan daha sonradan yapılan ek yapılaşmalardan dolayı eksperler, evlerin değerlerini olağandan düşük tutabilirler ve hatta olumsuz rapor dahi verebilirler. Bu durumla genellikle evlerin bodrumları ve kömürlükleri ile karşılaşılmaktadır.

Bu gibi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için alınacak evlerin baştan aşağıya incelenmesi ve daha sonra oluşturulan yapıların da evlerin planlarına dahil ettirilip ettirilmedikleri öğrenilmelidir.

Ortak Tapuda Yaşanabilecek Sorunlar
Dubleks ve triplek evlerin satın alımı sırasında karşı karşıya kalınan bu sorunun temel nedeni, bu evlerin tamamının satın alınmayacak olması yani, evin yalnızca bir katının satın alınmak istenmesidir.

Konut kredilerinde bankalar, kişilere kredi verirlerken alınacak olan evlerin tamamını ipotek altına aldıkları için, kredinin oluşturulması adına evin tamamının ipotek altına alınması gerekecektir.

Bu gibi bir durumda bankadan konut kredisi kullanabilmenin tek yolu ortak tapu oluşturulması olacaktır. Ortak tapu oluşturularak evin tamamının ipotek altına alınması sağlanacaktır ve evde hakkı bulunan diğer kişilerin de bankadaki resmi evraklarda imzalamaları gereken yerleri imzalamaları gerekecektir.

Hacizli ya da İpotekli Evlerde Yaşanan Ekspertiz Sorunları
Kredi kullanmak istenen evlerin, konutların üzerinde başka kurumlar ya da kişiler tarafından oluşturulmuş haciz ya da ipotek işlemlerinin bulunması durumunda ekspertizler, bankaya olumsuz rapor sunacaklardır.

Bu raporlama sonrasında bankadaki kredi işlemleri, evlerin üzerindeki ipotek ya da haciz işlemlerinin kaldırılmasına kadar dondurulacaktır. Bu gibi durumlardan kurtulunması durumunda eksperler, kredi kullanılmak istenen evlere giderek yeni incelemelerde bulunacaklardır ve yeniden değer belirleyeceklerdir.

İpotek işlemlerinin evlerin üzerinden kaldırılması çok zaman almasa bile haciz işlemlerinin iptal ettirilmesi, ipotek işlemlerine nazaran daha zaman alıcı olabilmektedirler.

İlgili Konular