Banka ve Kredi Rehberi
Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?
Yazar: - 02 Ağustos 2019
190
0

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), kişilerin çalıştıkları zamanlardaki hayat şartlarını emeklilik dönemlerinde de devam ettirmeleri için düzenli birikim yapma imkânı sağlayan, devlet katkısıyla desteklenmiş bir tasarruf ve yatırım sistemidir.​ Ancak son zamanlarda Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) iptali gündemde sıklıkla yer almaya başladı.1 Ocak 2017’de yürürlüğe giren Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) çıkış yapılabiliyor. Bu yazımızda size bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir?
Zorunlu bireysel emeklilik, 45 yaşını dolduran kamu ve özel sektör çalışanlarının otomatik şekilde dâhil edildiği, kendi bireysel emeklilik sözleşmelerinin olmasının süreci değiştirmediği, yararları uzun sürede görünen bir birikim sistemidir. Bazıları tarafından Otomatik BES de denmektedir.

Otomatik BES’in amaçlarından biri, çalışanların kazançlarından bir kısmından birikim yapmalarını sağlayarak emekli oldukları dönemde yaşam standartlarının daha yüksek seviyede olmasını sağlamaktır. BES’in diğer amacı ise uzun vadeli olarak finansal kaynak yaratmaktır. Otomatik katılım sisteminde, işveren katkısı mevut değil. %25 devlet katkısı ise hem çalışanların isteğe bağlı olarak katıldığı bireysel emeklilik sistemlerine hem de otomatik olarak dahil edilen sisteme ekleniyor.

Zorunlu Bireysel Emeklilikte Maaşlardan Ne Kadar Kesinti Yapılacak?
En çok merak edilen konu ise zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile çalışan maaşlarından ne kadar kesinti yapılacağı. Zorunlu bireysel emeklilikte sabit bir kesinti yapılmayacak. Her çalışan için farklı bir kesinti uygulanacak. Sisteme dahil olan çalışanların prime esas kazançları üzerinde %3 oranında kesinti yapılacak. Prime esas kazanç için brüt gelir diyebiliriz. Örneğin, aylık maaşınızın brüt miktarının 2.500 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda brüt maaşınızın %3’ü, yani 75 TL’si her ay zorunlu bireysel emeklilik sistemine aktarılacaktır. Sistemde en düşük kesinti 50 TL olacak. Yani maaş geliriniz ne kadar olursa olsun, yapılacak kesintinin minimum miktarı 50 TL olacak. Yapılacak olan kesintinin oranının %3 olduğunu belirtmiştik, ancak Bakanlar Kurulunun bu oranı iki katına çıkarma veya %1 oranına düşürme yetkisi de bulunmaktadır.

Zorunlu BES’e Katılmak Zorunda Mıyım?
Katılmak zorundasınız ama sonsuza kadar kalmak zorunda değilsiniz. Sisteme dâhil edildikten iki ay içinde sistemden cayma hakkınız mevcut. Kısaca giriş zorunlu ama çıkış yapma hakkınız var. Fakat sistemden 3 yıl içinde çıkarsanız, daha sonra tekrar dahil olsanız bile kesinlikle devlet katkısı olan 1000 TL’yi alamıyorsunuz.

Bireysel Emeklilik İptal İşlemleri
Bireysel Emeklilik Sistemine giren çalışanların iki ay içinde cayma hakkı bulunmaktadır. Cayma durumunda her hangi bir maddi kayıp yaşanmaz. Sistemden çıkan çalışanlara 10 iş günü içerisinde yatırdıkları katkı payları iade edilmektedir. Ancak ilk 3 yıl içerisinde zorunlu BES’ten vazgeçilmesi durumunda devlet katkısını almak mümkün değildir. Cayma hakkı bir başkasına veya işverene devredilemiyor. Bireysel Emekliliğinizi iptal etmek için anlaşma yaptığınız banka ile irtibata geçerek Bireysel Emeklilik hesabınızı kapatma ve sistemdeki paranızın iade edilmesini talep ederek sistemden çıkabilirsiniz. Ancak BES’inizi iptal ettiğiniz süre ile ilgili bir taahhüt imzalamış iseniz yatırdığınız paradan bu ücret kesintileri yapılacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ