Banka ve Kredi Rehberi
Bileşik Faiz Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Yazar: - 25 Kasım 2019
491
0

Bileşik faiz oranları, anaparanın kazandığı faiz gelirinin anapara üzerine eklenerek tekrar faizinin hesaplanması işlemine verilen finansal bir kavramdır. Bileşik faiz süresi boyunca anapara sürekli olarak artış göstermektedir.

Sebebi ise gelen faiz gelirlerinin sürekli olarak anaparaya ekleniyor oluşudur. Aşağıda bileşik faizin nasıl hesaplanacağı ve formülleri yer almaktadır.

Bileşik Faiz Hesaplamaları

  • A+S=A (1+i)
  • S=Sermayenin belirlenen vade sonundaki değeridir.
  • A= Anaparadır.
  • i=Bileşik faiz oranı olacak şekilde

Örnek Hesaplama
10 bin TL değerindeki ana paranın yıllık olarak %2 faiz getirisiyle 3 yıllık getirisi hesaplanacaktır. İlk yıl anapara üzerinden hesaplanan %2’ lik faiz 200 TL olacaktır. Bunun nedeni ise 10.000 TL’ nin %2’ si 200 TL ye denk gelmektedir. Devam eden ikinci yılda anapara 10200 TL olacaktır. Bu adımdan sonra hesaplanacak olan faiz yatırılan ilk para olan 10 bin TL üzerinden değil, artık ikinci yılda elde edilmiş olan faiz geliriyle birlikte 10200 TL olan anapara üzerinden hesaplanacaktır.

Bu işlemde de yeni faiz getirisi 204 TL olacak ve bu faiz getirisi de anapara üzerine eklenecektir. 3. yılda yeni anaparamız 10404 TL olacaktır ve yeni faiz hesaplaması bu anapara değeri üzerinden yapılacaktır. 10404 TL’ nin %2’ si hesaplandığında 208,08 TL gibi bir değerle karşılaşıyoruz.

Yani, bileşik faiz hesaplamalarında faizin hesaplanacak olduğu anapara sürekli olarak değişiklik göstermekte ve artmaktadır. Faiz oranları sürekli olarak yeni anapara değerleri üzerinden yapılmalıdır. Online bileşik faiz hesaplaması yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ben genelde bu siteyi kullanmaktayım ve oldukça memnunum.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ