Banka ve Kredi Rehberi
Bankaların Hesap İşletim Ücretleri (Tüm Bankalar)
Yazar: - 08 Ağustos 2019
525
0

Ülkemizde hizmet veren bankaların hesap işletim ücretlerini inceledik. Hesap işletim ücreti hesaplardan otomatik olarak halen kesiliyor mu? Bu ücretleri geriye dönük 10 yıl boyunca geri almamız mümkün mü gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bankalar Neden Hesap İşletim Ücreti Alır?
Bankalar, müşterilerinin paralarını mevduat hesaplarında güvence altına aldıkları, çeşitli finansal işlemleri gerçekleştirebildikleri ve vadeli mevduat hesaplarından faiz geliri elde ettikleri finansal kuruluşlardır. Bankalar, bu gibi nedenlerden dolayı müşterilerinin hesaplarından yılda belirli aralıklarla ya da tek seferde olacak şekilde işlem ücretleri tahsilatı yaparlar.

Banka müşterileri, bankada gerçekleştirdikleri işlemler için yıllık ya da dönemlik olarak bu ücretleri ödemek durumundadırlar. O zaman ödenmesi gereken böyle bir para varsa, bankaların aldıkları hesap işletim ücretlerinin bilinmesi en uygun bankayla çalışılması ve hesaptan aniden kesilen bu paralar için temkinli olunması açısından önem taşımaktadır. Aşağıda bankalar ve bankaların aldıkları hesap işletim ücretleri yer almaktadır.

Not: Biz bu makalemizde hesap işletim ücretlerini yazıyoruz ancak, bu duruma itiraz ederek hesap işletim ücretini iptal ettirebilirsiniz. Hatta son 10 yıla dönük olarak bu ücretleri geri alabilirsiniz. Danıştay tarafından iptal edilen “hesap işletim ücretleri” artık banka müşterilerinden kesilemeyecek.

Hesap işletim ücreti itirazı nasıl yapılır isimli konuyu inceleyerek bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Abank Hesap İşletim Ücreti
Alternatif Bank’ ın kısaltmasıyla bilinen Abank, müşterilerinden yıllık olarak 82.36 TL hesap işletim ücreti almaktadır. 3 aylık periyodlar şeklinde kesilen hesap işletim ücretleri toplam değeri 4 eşit taksite bölünerek dönemlik olarak 20,59 TL şeklinde ödenmektedir. Abank müşterilerinin bankada kaç hesapları olduğuna bakılmaksızın yalnızca tek sefer olmak üzere bu ücretler hesaptan düşülmektedir.

Banka, diğer hesaplardan da hesap işletim ücreti gibi bir ücret kesintisi yapmışsa bankayla 444 0 55 numarasıyla ulaşarak bu işlemin doğru şekilde sonlandırılması sağlanabilir. Yine bütün bankalarda olduğu gibi, Abank müşterileri de hesaplarından otomatik ödeme talimatı vererek hesap işletim ücreti ödemekten kurtulabilirler.

Albaraka Türk Hesap İşletim Ücreti
1985’ ten beri Türkiye’ de hizmet vermekte olan katılım bankası Albaraka Türk, katılım bankalarının genelinde uygulanmakta olduğu gibi müşterilerinden hesap işletim ücreti almamaktadır.

Denizbank Hesap İşletim Ücreti
Denizbank, müşterilerinden hesap işletim ücretlerini aylık olarak tahsil eden bankalar arasındadır ve aylık olarak aldığı ücret de 11,45 TL’ dir. Bankanın uygulamakta olduğu bu hesap işletim ücreti kesintilerinden kurtulmak içinse yapılması gereken, kullanılmakta olan hesaba iki tane otomatik ödeme talimatı tanımlamaktır.

Fibabanka Hesap İşletim Ücreti
Fibabanka’ nın müşterilerinden yıllık olarak aldığı hesap işletim ücreti 88,20 TL’ dir. 88,20’ lik ücret 12 ay boyunca eşit taksitlerle ödenmektedir. Bankanın yıllık olarak aldığı hesap işletim ücretinden kurtulmak içinse kişilerin hesaplarına iki tane otomatik ödeme talimatı vermeleri yeterli gelecektir.

Finansbank Hesap İşletim Ücreti
Finansbank, müşterilerine sunduğu hesap işlemleri nedeniyle yıllık 153 TL hesap işletim ücreti almakta ve bu ücreti 3 aylık olarak tahsil etmekte ve 4 eşit paya bölünmektedir. Finansbank’ ın sunduğu hizmetlerden olan Enpara, şubesiz bankacılık olarak anılan ve oldukça popüler bir uygulamadır.

Enpara ile yapılacak işlemlerin tümünden herhangi bir ücret talep edilmediği gibi enpara müşterilerinden yıllık olarak herhangi bir hesap işletim ücreti de alınmamaktadır.

Halkbank Hesap İşletim Ücreti
Halkbank, yıllık olarak 78 TL gibi diğer bankalara kıyasla daha düşük bir hesap işletim ücreti almaktadır. Hesap işletim ücreti olarak aldığı 78 TL’ yi de aylık olarak tahsil etmekte, müşterilerini de yüklü tahsilatlar altında zor durumda bırakmamaktadır.

Akbank Hesap İşletim Ücreti
Akbank, 132,60 TL değerinde yıllık hesap işletim ücreti almaktadır. Aldığı bu hesap işletim ücretini 2 eşit taksitle tahsil etmekte ve her taksitte aldığı tutar 66,30 TL gibi bir değer olmaktadır. Hesap işletim ücretleri müşterilerin hesaplarından otomatik olarak düşülmektedir.

Maaşlarını Akbank hesabından alanlar ve hesaplarına otomatik ödeme talimatı tanımlamış olanlardan yıllık hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir. Hal böyle olunca Akbank’ ın müşterisi iseniz ve hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Maaşınızı Akbank’ a taşıyabilirsiniz ya da hesabınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Garanti Bankası Hesap İşletim Ücreti
Garanti Bankası, hesap işletim ücreti olarak müşterilerinin hesabından 150 TL düşmektedir. Yılda 2 eşit taksitle alınan 150 TL, 6 ayda 1 75 TL olarak müşterilerin hesaplarından tahsil edilir.

HSBC Hesap İşletim Ücreti
128,40 TL’ lik yıllık hesap işletim ücreti belirleyen HSBC bankası, bu tutarı aylık olarak müşterilerinin hesaplarından düşmektedir. Hesap işletim ücretlerinden kurtulmak isteyen banka müşterileri banka hesaplarına verecekleri 3 otomatik ödeme talimatıyla hesap işletim ücreti ödemelerinden kurtulabilirler.

Anadolu Bank Hesap İşletim Ücreti
Müşterilerine sundukları hizmet karşılığı olarak yıllık 117 TL hesap işletim ücreti uygulayan Anadolu Bank, bu ücretleri 12 ayda 12 eşit taksitle müşterilerinden tahsil etmektedir. Banka hesabına tanımlanacak olan 2 otomatik ödeme talimatıyla hesap ücreti ödenmek zorunda kalınmayacaktır.

Yapı Kredi Bankası Hesap İşletim Ücreti
Müşterilerinin hesaplarından yıllık 129 TL alan Yapı Kredi bankası aldığı hesap işletim ücretini 2 eşit taksit şeklinde 6 ayda bir tahsil etmektedir.

Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti
Yıllık 80 TL hesap işletim ücreti alan Ziraat Bankası, bankalar içerisinde müşterilerinden en az hesap işletim ücreti alan bankalar arasındadır. Hesap işletim ücretlerini 3 ayda 1 olacak şekilde 4 eşit taksitte tahsil etmektedir.

TEB Hesap İşletim Ücreti
Banka müşterilerinden yıllık 116 TL hesap işletim ücreti tahsil eden banka, 116 TL’ yi 4 eşit taksit şeklinde almaktadır. 3 ayda 1 olacak şekilde olan hesap işletim ücretlerinden kurtulmak için de müşterilerin hesaplarına 2 otomatik ödeme talimatında bulunmalar gerekmektedir. Aynı zamanda okul ödemesi talimatı veren velilerin hesaplarından, üniversite bankacılığı tanımı ile hesabı oluşturulmuş olan gençlerden de hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.

İş Bankası Hesap İşletim Ücreti
Türkiye’ deki en köklü bankalardan olan İş Bankası, müşterilerinden yıllık 108 TL hesap işletim ücreti tahsil etmektedir. Yılda 2 eşit taksitle 6 ayda bir müşteri hesaplarından ücret düşümü yapılmaktadır. Hesap işletim ücreti ödememek için kişiler banka hesaplarını Yüz Yüze bankacılık ile oluşturmuş olmalılardır.

Vakıf Bank Hesap İşletim Ücretleri
96 TL olarak yıllık alınan hesap işletim ücreti 12 ay 12 eşit taksitle müşterileri hesaplarından düşülmektedir. Hesap işletim ücretinden muaf olmak için banka hesabına otomatik ödeme talimatında bulunmak yeterlidir.

Odeabank Hesap İşletim Ücreti
Müşterileri hesabınan 88 TL olarak tahsil edilen hesap işletim ücreti 4 eşit taksitle 22 TL olarak alınmaktadır.

Şekerbank Hesap İşletim Ücreti
Banka, müşterilerinden hesap işletim ücreti olarak 105 TL almaktadır. 3 ayda bir olacak şekilde yılda 4 sefer alınan bu ücretlendirmeden kurtulmak için, banka müşterileri hesaplarına 2 otomatik ödeme talimatında bulunmalıdırlar.

ING Bank Hesap İşletim Ücreti
Yıllık olarak 129 TL hesap işletim ücreti alan ING Bank, bu tutarı 12 ye bölerek aylık tutarlar şeklinde tahsil etmektedir. Hesap işletim ücreti ödemek istemeyen ING müşterileri, hesaplarına 2 tane otomatik ödeme talimatı tanımlayabilir ya da ING GÜNLÜK paketine abone olabilirler.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ