Banka ve Kredi Rehberi
Bankalardan SMS ile Hesap Bakiyesi Öğrenme Nasıl Yapılır?
Yazar: - 12 Ağustos 2019
1.337
0

SMS ile hesap bakiyesi öğrenme nasıl yapılır? SMS göndererek banka vadesiz, vadeli ya da döviz hesaplarınızın bakiyelerini öğrenebilirsiniz. Peki bu öğrenme işlemi nasıl yapılır? Ücretli midir yoksa ücretsiz midir? Detaylar haberimizde.

Son Zamanlarda SMS Kullanımının Sıklaşması
Bankalar, müşterilerinin bilgi alma, yeni talimat verme, hesaplarını kontrol altında tutma, satın alma ve fatura ödeme gibi çeşitli işlemlerin kontrolünde olmaları için çeşitli iletişim kanalları oluşturmuşlardır.

Bu iletişim kanallarından birisi de SMS yoluyla hesapla ilgili bilgilere ulaşabilmektir. Aşağıda bankaların SMS numaraları ve hesap bakiyesinin öğrenilmesi için nasıl mesajların çekileceği anlatılmaktadır.

Ziraat Bankası SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme
Türkiye’ nin en köklü bankalarından olan Ziraat Bankası, müşterilerinin günün her saati içerisinde hesaplarıyla ilgili detaylara kolaylıkla ulaşabilmelerini sağlamaktadır. Sunduğu hizmetlerden biri olan SMS ile bilgi edinme yöntemi, banka müşterilerinin tercih ettikleri bilgi edinme yöntemleri arasındadır.

Mevcut hesap bakiyesinin öğrenilmesi için BAKIYE yazarak boşluk bırakılması ve devamında da hesapla alakalı müşteri numarası yazılarak 4747’ ye kısa mesaj şeklinde gönderilmelidir.

Bankada bulunan ilk on hesabınız için yapacağınız bakiye öğrenme işlemi için de yalnızca, BAKIYE yazarak 4747’ ye gönderebilirsiniz. Bu işlem sonunda ilk 10 hesabınızın bakiyeleri telefonunuza gönderilecektir.

Halk Bankası SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme
Halk Bankası da müşterilerine SMS yoluyla hesap bilgilerini ileten bankalar arasında yer almaktadır. Halk Bankası müşterileri bankaya kısa mesaj göndererek hesapları hakkında güncel bilgilere sahip olabileceklerdir.

Hesap bakiyesi öğrenmek için Halk Bankası müşterilerinin yapması gereken BAKIYE yazarak 3401’ e göndermeleridir. Bu işlemi bankaya kayıtlı olan telefon numaraları üzerinden yapmaları zorunludur. Aynı şekilde Halk Bankası’ndan alınmış olan kredi kartlarının bakiyesini öğrenmek için de KKBAKIYE yazarak 3401’ e gönderilmesi gerekmektedir.

Kuveyt Türk SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme
Kuveyt Türk müşterileri, bankalarının sunduğu SMS servisi sayesinde banka hesapları hakkında detaylı bilgilere erişebilmektedirler. Aşağıda açıklanacak olan SMS metinleri seçilerek 2848 nolu numaraya kısa mesaj şeklinde gönderen banka müşterileri istedikleri alanla ilgili bilgi sahibi olacaklardır.

SMS metni aracılığıyla bakiye bilgilerini öğrenmek isteyen banka müşterileri, hangi hesaplarından (TL, USD, EURO) bakiye bilgisi almak istediklerine göre mesaj gönderecekler. Örneğin TL bakiyesi için Bakiye TL yazarak ilgili numaraya gönderecekler, aynı şekilde Bakiye USD, Bakiye EUR yazarak hesaplarındaki bakiyeleri öğrenebilmektedirler.

Aynı şekilde banka hesaplarının hareketleri hakkında bilgi almak adına da SMS gönderilebilmekte ve gönderilecek SMS metni Hareket (EK NO) şeklinde olacaktır. Bu mesajla, cari hesaplar ile yapılan son 3 işlem öğrenilebilmektedir.

Deniz Bank SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme
Deniz Bank, diğer bankaların sunduğu hizmetler gibi telefon ve mobil bankacılığı hizmetlerini müşterilerine sunmakta ve banka müşterileri bu hizmetleri kullanarak hesapları üzerinde kontrol sahibi olabilmektedirler. Bunun yanında, bankaya gönderilecek SMS ile, hesap sahipleri hesaplarıyla ilgili güncel bilgilere erişebileceklerdir.

3280 numarasına yollanacak kısa mesajla hesap bakiyesi öğrenilebilmektedir. Mesaj, HESAP yazılarak boşluk bırakılacak ve paracard’ ın son 4 hanesi yazılarak 3280 numarasına gönderilecek. Aynı şekilde BAKİYE boşluk bırakılarak müşteri numarası yazılır ve aynı numaraya gönderilirse hesapla ilgili bakiye bilgileri elde edilebilecektir.

QNB Finansbank SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme
Finans Bankası, CardFinans Nakit SMS servisi adıyla sunduğu hizmette, müşterilerinin hesaplarıyla ilgili detaylı bilgilere diledikleri her an ulaşmalarını mümkün kılmaktadır. Yalnızca gönderilecek olan bir SMS ile hesapla ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilecektir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için SMS gönderilecek olan banka müşterisi telefon numarasının bankada, güncel müşteri bilgileri dahilinde kayıtlı olmalıdır.

Bankanın uygulamakta olduğu SMS bilgilendirme sistemi ücretsizdir fakat cep telefonu operatörlerinin vergilerden dolayı aldıkları 0,65 TL lik gider bulunmaktadır.

QNB Finansbank müşterileri hesap bakiyelerini sorgulamak için BAKIYE yazıp boşluk bırakarak banka kartı numaralarının son 4 hanesini yazar ve 3996’ ya kısa mesaj şeklinde gönderirler. Bu işlem sonrasında bankadan gelecek bilgilendirme mesajıyla banka hesaplarına ait bakiye bilgilerine ulaşabileceklerdir. Gönderilecek SMS ile kişilerin kullandıkları ana hesaplarına dair bakiye bilgileri gönderilecektir.

QNB Finansbank, müşterilerine sunduğu SMS hizmetleri dahilinde yalnızca hesap bakiyelerini öğrenmelerini imkanlı kılmamakta, aynı zamanda müşterilerinin biriktirmiş oldukları Parapuan miktarlarını da öğrenmelerini sağlamaktadır.

Biriken ParaPuan’ ların öğrenilmesi için PUAN yazıp boşluk bırakılır ve banka kartı numarasının son dört hanesi yazılarak 3996’ ya kısa mesaj şeklinde gönderilir. Eğer kişiler birden fazla CardFinans Nakit kartına sahiplerse banka, tüm kartlar içindeki toplam puan durumunu müşterilerine SMS ile iletecektir.

TEB SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme
Yalnızca bir SMS ile hesap bilgilerini müşterilerine ileten bankalar arasında yer alan TEB’ den hesap bakiyesini öğrenmek hiç de zor ve zaman alıcı değildir. TEB’ li kişilerin SMS gönderecekleri telefon numaralarının bankada güncel müşteri bilgileri dahilinde kayıtlı olması gerekmektedir.

4766’ ya gönderilecek kısa mesajla hesap bakiyesi kolaylıkla öğrenilebilecektir. Yalnızca bu hizmetten faydalanmak isteyen TEB müşterilerinin TEB internet şubesi kullanıcısı olmaları gerekmektedir. Bunun nedeni ise 4766’ ya mesaj gönderdikten sonra yanıt alınabilmesi için internet şubesinden doğrulama yapılması gerekmektedir.

TEB müşterileri, SMS ile hesap bakiyesi sorgulama işlemleri için internet şubesi menüleri altında yer alan şifre belirleme sekmesinden bir şifre belirlemeliler ve belirledikleri şifre ile bankaya SMS gönderebileceklerdir.

Akbank  SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme
Akbank’ lı müşterilerin 4425’ e gönderecekleri SMS’ lerle hesapları ile alakalı bilgilere erişmeleri son derece basit ve hızlıdır.

Mobil yazarak 4425’ e kısa mesaj gönderilmesi ile müşterilere banka tarafından bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Gönderilen mesajda yer alan link, müşterileri Akbank Direkt Mobil uygulamasına yönlendirmede bulunacaktır. Bu işlem müşteriler için 1 SMS değerinde ücretlendirmeye tabiidir.

Yapı Kredi  SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme
TL Card sahibi Yapı Kredi müşterileri, bankalarına gönderecekleri SMS ile hesap bakiye bilgilerine ulaşabileceklerdir. Bunun için de yapmaları gereken tek şek akıllı asistan talimatı vermeleridir.

Akıllı asistan talimatı verilmiş ise bankaya gönderilecek mesaj şu şekilde olacaktır; BKHESAP yazılarak boşluk bırakılacak ve banka kartının son 4 hanesi yazılarak 4440’ a kısa mesaj şeklinde gönderilecektir.

Yapı Kredi müşterileri, bu yöntem ile de hesap bilgilerine her an ulaşabilirler, yalnızca akıllı asistan talimatı vermiş olmaları gerekmektedir. 26 yaşından küçük olan banka müşterileri için Play TLcard hesap bakiyesi öğrenme işlemleri 4440 a aynı içerikle kısa mesaj atılarak yapılmaktadır. Banka, müşterilerinin yollamış olduğu kısa mesajların üzerinden çok geçmeden bilgilendirme mesajlarını gönderecektir.

İlgili Konular