Banka ve Kredi Rehberi
Bankalardan Hızlı Şekilde Hesap Açma İşlemleri Nasıl Yapılır?
Yazar: - 23 Ekim 2020
621
0

Bankalar, kişilerin hayatlarının her alanında kullandıkları ve faydalandıkları kurumlar haline geldi. Bu durum üniversite çağından çalışma hayatına kadar herkesin en az bir banka hesabına sahip olmasını zorunlu kılmıştır diyebiliriz.

Hesap açtırmak isteyenlerin bankaya T.C. kimlik belgeleri ve ek olarak istenebilecek evraklarla başvuruda bulunmaları sonrasında kısa süre içerisinde banka hesapları oluşturulmuş olacaktır.

Hesap Açmak İçin İlk Adım
Bankada oluşturulacak hesaptan daha önce bankayla çalışılmamışsa, çalışılmak istenen bankanın şubesine müracaat edilmeli ve hesap açma işlemleri için başvurulmalıdır. Hesap açma işlemleri için bankaların girişinde yer alan otomatlardan hesap açma- hesap kapama sekmesine tıklanarak sıra alınmalı ve kişilerin sırası geldiğinde gerekli olan bankoya ilerlenerek bankada hesap açmak istendiği belirtilmelidir.

Banka görevlisi, hesap açma başvurusunda bulunan kişilerden T.C. kimlik belgelerini ve ikametgah adreslerini kanıtlar nitelikteki kurumdan alınmış belge ya da elektrik, su faturası gibi faturaların getirilmesini ister. Bu belgelerin başvurudan önce temin edilmesi, işlemlerin sekteye uğramasının önüne geçecektir. Kişilerin cep telefonları ve kullanıyorlarsa sabit telefon numaraları istenir.

Kişinin çalışıyorsa mesleği öğrenilir, öğrenci ise öğrenci belgesini getirmesi durumunda öğrenci hesabı oluşturulması sağlanır. Bankanın istediği kişisel bilgiler; örneğin e-posta adresi, telefon numarası, doğum yılı gibi bilgiler, hesap sahiplerine ekstrelerinin ulaştırılmasında, şifrelerin unutulması durumunda şifre yenilenmesi talebinde bulunulunca banka tarafından bu bilgilerin istenmesi için bankaya bildirilmesi gerekmektedir.

İstenen bu bilgilerin bankaya verilmesinin ardından hesap oluşturma işlemlerinin sonuncusu olan bireysel müşteri sözleşmesi, hesap oluşturacak kişilere sunulur. Verilen sözleşmenin okunması ve içerisinde yer alan maddelerden anlaşılmayan olanların müşteri temsilcisi tarafından özetlenmesi istenebilir. Sözleşme bu şekilde tahlil edilirse daha sonra sözleşmeden kaynaklanabilecek sıkıntıların önü alınmış olacaktır.

Banka Kartının Ev Adresine Özel Kargoyla Gelmesi
Hesap oluşturulmasından sonra yaklaşık olarak 10 gün içerisinde başvuru sırasında adres olarak bildirilen mekanlara banka, kişilerin alışverişlerde ve banka ATM lerinde kullanabilecekleri hesap kartlarını kargo yoluyla iletirler.

Hesap İşletim Ücretleri ve Diğer Komisyonlar
Bireysel müşteri sözleşmesinde kişilerin açtırdıkları hesaplar için geçerli olacak hesap işletim ücretleri, para transferi komisyonları gibi masrafların ne kadar olduğu, hesapların kullanım şartları, hesap açılış ücreti gibi birçok ayrıntıya girilmektedir. Masraflar yıl içerisinde değişkenlik gösterebileceği gibi hesabın açılışında, sözleşmede yazılı olan değerler geçerlidir. Sözleşmelerin dikkatli bir şekilde okunması, daha sonra bu masraflardan ya da farklı bir kaynaktan doğabilecek sıkıntıların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Hesap açımı için yukarıda verilen adımlar izlenerek istenen bankada bireysel hesaplar oluşturulabilecek ve bankanın sunduğu hizmetlerden faydalanılmaya başlanabilecektir. Bunun yanında öğrencilerin öğrenci belgelerini sunarak banka hesabı açtırmaları durumunda bankalar, bu müşterilerinden bazı masrafları almayacaklardır.

Bankalarda Hesabı Olanlar İkinci Hesabı Nasıl Açar?
İlk hesaplarını bankada açmış olanlar ve bankada hâlihazırda hesabı bulunanların kullanabilecekleri yeni hesap oluşturma yolları; telefon bankacılığı, internet bankacılığı, bankanın ATM’ leri ve mobil bankacılıktır.

Bankada zaten bir hesabı olan kişiler, tekrardan banka şubesine kadar gitmeden yeni bir hesap oluşturabileceklerdir. Örneğin herkesin kullanabildiği ve ulaşılabilirlik bakımından herkesin elinin altında olan mobil bankacılık aracılığıyla yatırım hesabı oluşturmak isteyenler yatırım hesabı, mevduat hesabı oluşturmak isteyenler mevduat hesabı oluşturabilmektedirler. Bankanın sunduğu kanallar yardımıyla istenen türde yeni hesap oluşturulabilmektedir.

Öğrenci Hesabı Açılması
Öğrenci hesaplarının açılabilmesi için üniversite öğrencilerinin öğrenci işlerinden edinecekleri damgalanmış öğrenci belgelerini hesap açımı ya da sonrasında bankaya iletmeleri durumunda yıllık olarak hesaplara banka tarafından yansıtılan hesap işletim ücretlerini ödemeden muaf olacaklardır.

Aynı zamanda bazı bankalar öğrenci müşterilerinin faydalanabilecekleri firmalarla anlaşma yoluna giderek öğrenci müşterilerinin ayrıca kazanç sağlamalarını sağlamaktadır. Bazı bankalar öğrenci hesaplarından ve öğrenci hesaplarına yapılacak para transferleri için kesinti uygulamamaktadır.

Yukarıda açıklanan bilgiler doğrultusunda, hesap oluşturmak niyetinde olanlar yine yukarda anlatılan gerekli belgelerle birlikte banka şubelerine gidebilir ve hesaplarını oluşturabilirler.

İlgili Konular