Banka ve Kredi Rehberi
Banka Kredi İçin Ön Onay Verdi Ancak Sonra Onaylamadı
Yazar: - 04 Ağustos 2019
2.890
0

Bankadan kredi başvurusunda bulunurken interneti ya da SMS kredi başvuru yöntemlerini tercih eden kişilere gönderilen kredi başvuru sonucu ön onay olarak isimlendirilmektedir. Genelde kredi ön onayı alan kişilerin gerekli kredi başvuru evrakları ile banka şubesini ziyaret etmeleri durumunda talep ettikleri krediyi hemen kullanmaları sağlanmaktadır. Kredi başvurusunda bulunan kişinin beyanlarına göre banka kredi başvurusunu onayladı anlamına gelmektedir.

Kredi ön onayından sonra başvuruda bulunan kişinin kredi başvuru evrakları ile beraber bankayı ziyaret etmesi yeterlidir. Bu ziyaretiniz esnasında başvurunuzda belirttiğiniz şartları taşıdığınızı ilgili evraklar ile kanıtlarsanız kredinizi kullanmanız sağlanır. Çok nadir olarak da olsa bazı zamanlar bankaların ön onay vermesi, geçersiz sayılarak kredileri onaylanamamaktadır.

100 Onaydan 10 Tanesi Koşullara Uymuyor Olabilir
Ön onay verilen banka kredilerinde kullanılmaması ise oldukça düşük ihtimaldir. Çünkü her 100 kredi başvurusundan yaklaşık olarak  90 tanesi bankanın belirlemiş olduğu şartlardan geçerek onaylanma işlemi sağlanmaktadır. Ön onay almanız demek kredinin tamamen onaylanması demek değildir. Sadece sizi şubeye çekebilmek ve kefil ve benzeri şartları sunarak kredi verme imkânı da olduğundan normal şartlarda kredi limitiniz olmasa bile ön onay alabilirsiniz.

Tabi ki diğer şartları da yerine getirdiğiniz takdirde kredinizi kolayca alabilirsiniz. Maaş aldığınız banka hangisi ise o bankaya başvuru yapmanız sizin lehinize olacaktır. Bankadan kredi ön onayı alınmasına rağmen bazen kredinin kullandırılmadığı durumlar olabilmektedir. Bunlar:

  • Kişinin kredi başvurusunda bulunurken aylık gelirini yüksek göstermesine rağmen bu geliri belgeleyememesi (yüksek maaşlı çalışan kişilerin maaş bordrosu düşükse bu durumda maaş yazısı ile kredi başvurusunda bulunması gerekir. Maaş yazısı ile kredi veren bankalar bulunmakla beraber Maliye Bakanlığı bu yazıları takip ettiği için vergi cezası almak istemeyen işverenler maaş yazısı vermeyi reddetmektedir)
  • Buna ek olarak konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi kullanmak istedikleri konutun krediye uygun olmaması ya da konut kredisi ekspertiz değerinin daha düşük çıkması gibi durumlarda da kredi onayı verilememektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ