Banka ve Kredi Rehberi
Avantajlı 2. El Taşıt Kredisi Veren Bankalar
Yazar: - 02 Aralık 2019
1.528
0

Sıfır araçların fiyatlarının tavana doğru tırmanmaya devam etmesi ve vatandaşların sıfır araç alacak kadar durumlarının olmamaları, bankaların 2. El araçlar için de kredi paketleri hazırlamalarını sağlamıştır.

2. el araçlar için de bankalardan kredi alınabilmekte ve vadesi boyunca taksitler şeklinde geri ödenebilmektedir. İkinci el araç kredisinin alımında sıfır araç kredilerinin alımından daha fazla prosedür ve şartın yerine getiriliyor olması gerekmektedir çünkü alınacak araçlar ilk olarak kullanılmış ve yaşlı araçlar olacaklardır. Bu gibi nedenlerden dolayı birçok şartın yerine getiriliyor olması durumunda ikinci el araç kredisi alınabilecektir. Aşağıda ikinci el araç kredisi veren bankalar ve hazırladıkları kredilerin detayları yer almaktadır.

Akbank 2. El Araç Kredisi
Kişilerin beğendiği ve almak istedikleri ikinci el araçları kredilendirmek için başvurabilecekleri bankaların başında Akbank gelmektedir. İkinci el araç kredisi hazırlarken araçlar için rehin ve kasgo zorunluluğu Akbank tarafından kaldırılmıştır. Müşterilerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde araçlarına kavuşmalarını amaçlayan Akbank, ikinci el taşıt kredisi alacak olanların 18 yaşını doldurmuş olmaları şartını ve kişilerin banka geçmişlerinde kredi ve banka ürünlerini kullanımları sırasında bir sorun yaşamamış olmaları şartını arıyor. Aynı zamanda kredi alacak olan kişinin hane gelirinin toplamının taşıt kredisi aylık taksitinin en az iki katı olması beklenmektedir. Akbank ikinci el araç kredileri 48 aya kadar vadelendirilebilen kredilerdir ve faizleri %1,34 oranındadır. İkinci el araç kredisinden faydalanmak isteyen Akbank müşterileri bankalarının internet adreslerine ya da banka şubelerine başvuruda bulunabilmektedirler.

Yapı Kredi Bankası İkinci El Araç Kredisi
Yapı Kredi Bankası da ikinci el araçların alımı için müşterilerine kredi hazırlayan bankalar arasında bulunmaktadır. Yapı Kredi’ den ikinci el araç kredisi almak için almak istenen araçların 10 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Yapı Kredi Bankası’ ndan ikinci el araç kredisi alırken kredinin vadesine göre kredi faizi de değişecektir; 3 ve 36 ay vadeli ikinci el araç kredisi için %1,29 faiz oranı, 36 ve 48 ay arası değişen krediler için %1,34 oranında faiz işletilecektir.

Halk Bankası İkinci El Araç Kredisi
Halkbank’ tan ikinci el araç kredisi almak isteyenler, almak istedikleri ikinci el araçlarının değerinin %70’ i kadar kredi alabilmektedirler. Bu oran 50 bin TL’ ye kadar olan araçlar için geçerli olmaktadır. 50 bin TL ve üzerindeki değere sahip ikinci el araçlar için Halk Bankası, araç değerinin %50’ sine kadar kredi sunmaktadır. Diğer şartlar arasında almak istenen araçların yaşı bulunmaktadır. Almak istenen aracın en fazla 5 yaşından olması gerekmektedir. Banka, araçların fiyatlarını belirlemede araçların kasgo değerlerini baz almaktadır. Halk Bankası’ nın hazırladığı ikinci el araç kredilerinin faiz oranı genel olarak %1,16 olmaktadır.

QNB Finans Bank İkinci El Araç Kredisi
QNB Finansbank’ tan ikinci el araç kredisi almak isteyenler, almak istedikleri araçlar 6 ve 8 yaş aralığındaysa ikinci el araç kredisi için başvuruda bulunabileceklerdir. Almak istenen ikinci el araçla kredi vade süresinin toplamı 10 yılı geçmemelidir. Bankanın aradığı bu kriterler sağlandıktan sonra faiz oranı %1,40 tan olacak şekilde ikinci el araç kredilerine başvurulabilecektir.

ING Bank İkinci El Araç Kredileri
ING Bank’ tan ikinci el taşıt kredisi alırken bankanın size vereceği kredinin vadesine ve boyutunda, kişilerin düzenli gelirleri belirleyici rol oynamaktadır. Almak istenen ikinci el araçların yaşı en fazla 8 olmalıdır, alınacak araçların kasgolarının ING Bank şubelerinde yaptırılması durumunda banka faiz indirimine gidebilmektedir. 3 ve 9 ay arasında değişen vadelerde banka %0,99 oranında; 9 ve 48 ay arası değişen vadelerde banka %1,44 oranında faiz uygulamaktadır. Kredinin alınabilmesi için hayat sigortası ve ferdi sigorta gibi sigortaların yaptırılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Kredilerin geri ödeme süresinde aylık eşit taksitlerle ödeme imkanının yanında 3 ayda 1 olacak şekilde de geri ödeme seçeneğinin seçilmesi mümkün olmaktadır. ING Bank’ tan ikinci el araç kredisi almak için bankaya teminat olarak alınan araçtan başka bir şeyin gösterilmesine gerek bulunmamaktadır.

Burgan Bank İkinci El Araç Kredisi
Burgan Bank da ikinci el araç kredisi veren bankalar arasında yerini aldı. 3 yaşına kadar olan araçlar için %1,99 faiz oranıyla kredi imkanı sunmaktadır.

Türkiye Finans İkinci El Taşıt Kredisi
Türkiye Finans’ ın hazırladığı ikinci el taşıt kredilerinden faydalanmak isteyenler, 3 ve 12 ay arası vadelendirilen krediler için %1,20 oranında faiz; 12 ve 24 ay arasında değişen vadelendirme için %1,27 oranında faiz; 24 aydan 48 aya kadar olan vadelendirme işlemleri için de %1,29 oranında faiz oranlarını ödemek durumunda kalacaklardır.

İkinci El Taşıt Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İkinci el araç alımında her zaman dikkat edilmesi gereken unsurlara ikinci el araç kredisiyle satın alma durumunda daha çok dikkat edilmelidir. Aracın bütün belgelerinin eksiksiz ve hatasız olmasına özenle dikkat edilmelidir; motor şasi numarası özenle incelenmeli ve aracın çalıntı olup olmadığı üzerinde durulmalıdır. Aracın çalıntı çıkması durumunda çekilen ve kişilere ödenen kredinin bir anlamı kalmayacaktır.

Araçların kredi çekilip araç sahiplerine teslim edilmeden önce araba ve aksamdan anlayan birileriyle baştan aşağıya incelenmesi, daha sonra oluşabilecek olası sorunları daha işin başında engellemiş olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ